Řešení krizových situací v masném průmyslu
20.12.2007
Řešení krizových situací musí být navrženo pro průběh celého potravinového řetězce. Od příjmu surovin, přes výrobu, až po konečnou spotřebu masných výrobků. Kontrola musí fungovat ve všech dílčích krocích. Pro řešení krizí v potravinářském průmyslu musí být vytvořena vhodná a potřebná opatření tak, aby bylo možné nejen řešit vzniklé krize, ale i předcházet jejich vzniku. Byly zaznamenány i případy kontaminace ve výrobních podnicích, které vedly ke vzniku krizových situací. V některých případech se muselo od spotřebitelů převzít zpět vadné zboží a aktivně využít kroky, které jsou popsány v bezpečnostních systémech jako je IFS, BRC, HACCP nebo ISO 9001.
Tak se průběžně, v rámci systému řešení krizí, přistupuje k nápravě vzniklých nežádoucích situací v potravinářském systému. Také se zajišťuje omezení vzniku nežádoucích stavů. Při vzniku problémů, dochází v masném průmyslu ke zvláště tíživé situaci.
Skandály kolem potravin v posledních letech vedly postupně k tomu, aby bylo možno využít eliminace vzniku problémů i při nejnepatrnějším podezření. Kontrolní systémy musí být vhodně nastavené, vysoce citlivé a neprodleně reagující na možný „nový skandál“.
Vzniklé problémy mají vliv na celkový obrovský tlak, kterému je masný průmysl vystaven. Přitom jsou často známé ojedinělé případy, které přinášejí pro celý obor špatnou pověst. Nejistota stoupá nejen na straně spotřebitele, ale také na straně kontrolních úřadů.
Často se kladou otázky, zda se mohou úplně odstranit nežádoucí situace u výrobců. Zda postačí stávající prováděná kontrola. Cílem je poskytování vyšších kvalitativních standardů, které vedou ke spokojeným spotřebitelům. K tomu přichází rostoucí požadavky z bruselských úřadů i samotných podniků a dochází i ke zvýšené pozornosti nevládních organizací.
Z těchto příčin narůstá význam snížení možných rizik za aktivního využití řešení krizových situací především pro podniky masného a masozpracujícího průmyslu.
Při prohlubující se krizi je nutné rychle a účinně využívat zavedený systém protiopatření. Krize mohou vždy znamenat hrozbu pro výrobce. Při využití opatření klesá vznik možného rizika, kdy se na řešení krize a její likvidaci pod&i
Zdroj: UZPI
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Novinky
Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
Počasí
23.11.
-3°C / 2°C
24.11.
1°C / 6°C
25.11.
2°C / 7°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A
© Krajské informační stredisko pro rozvoj zemedelství a venkova Libereckého kraje [https://www.apic.cz/]