Redukce infekčního tlaku v odchovu telat
6.12.2007
Jaké zárodky se podílejí na vzniku chřipky?
Nejvýznamnější roli při vzniku v chřipkových onemocnění hrají virové zárodky BRSV infekcí a parainfluenza-3 infekce (PI3), které vytvářejí prostor pro následnou sekundární bakteriální infekci. Následkem vzájemné souhry virových a bakteriálních zárodků dochází k rozvoji polyfaktoriálního onemocnění nazývané chřipka skotu.
Nejrozšířenější z bakteriálních zárodků jsou chlamydie a Pasteurella multocida, jejichž přítomnost byla prokázána na základě šetření veterinární služby Severního Porýní-Vestfálska v každém druhém zemědělském podniku. Pouze ve 27 % podniků byla prokázána přítomnost zárodku Mannheimia haemolytica.
Mykoplazmy se vyskytovaly v cca 29 % podniků, zejména pro skot nebezpečný kmen Mycoplasma bovis je na vzestupu. Podíl infikovaných chovů v Dánsku stoupnul v průběhu pěti let ze 2 na 24 %.
Redukce infekčního tlaku
Zdrojem infekce při vzniku onemocnění dýchacích cest je nejčastěji nemocné zvíře a také stájový vzduch.
Příčinou neustále se opakujících vln chřipkových onemocnění v odchovu telat jsou především způsob chovu, hygiena, stájové klima, nákup zvířat a krmení.
Ø Způsob chovu: Hlavní příčinou jsou přeplněné a zastaralé stáje pro telata. Chov dojnic se rozšiřuje, ale často se zapomíná, že je nutné rozšířit i kapacity pro odchov telat. Infekční tlak je nutné bezpodmínečně zmírnit! Další příčinou je to, že nedochází k tvorbě konstantních skupin telat – stres vyvolaný přemístěním telete oslabuje jeho imunitní systém a ulehčuje průnik zárodků do nezralého organismu.
Ø Hygiena: Přeplnění stájí vede ke zhoršení hygienických podmínek a nárůstu infekčního tlaku. V mnoha stájích hygiena končí odklizem výkalů a o používání vysokotlakého čističe a dezinfekci nemůže být ani řeč. I v odchovu telat se musí stát stejně jako v chovu prasat standardem systém jednorázového naskladnění a vyskladnění zvířat; čištění a dezinfekce se musí stát rutinní záležitostí.
Ø Stájové klima: Špatné větrání starých stájí, příliš vysoké nebo nízké stropy a vysoká koncentrace škodlivých plynů vlivem špatného managementu podestýlání vede k podráždění sliznic a otevřené vstupní bráně infekčním zárodkům. Řešení spočívá ve snížení počtu telat na plochu, dostatku čerstvého v
Zdroj: UZPI
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Novinky
Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
Počasí
21.11.
-4°C / 1°C
22.11.
-5°C / 1°C
23.11.
-3°C / 2°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A
© Krajské informační stredisko pro rozvoj zemedelství a venkova Libereckého kraje [https://www.apic.cz/]