Boj, který vede Madeta o mléko, určí vývoj cen
29.10.2007
Madeta udává na trhu tón
Družstvo Jih, sdružující většinu jihočeských producentů mléka, na Madetu tlačí, aby se cena, kterou jim za mléko nabízí, přiblížila k psychologické hranici 10 korun za litr. Za říjen farmáři chtějí 9,80 koruny za litr, zatímco v září se platilo zhruba 8,70. Madeta družstvu nabídla 9,50, což je podle Teplého nejvíc v republice.
Spor mezi Madetou a jihočeskými zemědělci začal už znepokojovat i politiky. Podle informací HN se o něj začal zajímat jak premiér, tak ministr zemědělství.
"S jednotlivými aktéry jsem mluvil a věřím, že se zachovají odpovědně. Tento vývoj nemusí být trvalý a neměl by způsobit zpřetrhání důležitých obchodních vztahů," sdělil HN ministr zemědělství Petr Gandalovič. Největší domácí mlékárna totiž udává na trhu tón.
"Kdo na trhu působí, musí spor sledovat. Dotýká se prakticky každého," říká Michal Němec, ředitel Českomoravského svazu mlékárenského. Na vyústění čeká i konkurenční Mlékárenské družstvo Mlecoop. "Vytváří se tu cenový obraz. Nebudeme držet při životě mlékárny, které nám nebudou schopné platit," říká šéf Mlecoopu Vlastimil Kratochvíl.
Teplý ustupovat nechce. "Chceme jednat, ale nelze skákat do astronomických výšin. Drahé výrobky jsou neprodejné," říká. Podle Zdeňka Houšky z družstva Jih je prostor pro jednání jen do konce roku: "Od ledna bychom museli hledat další odběratele." Houška tvrdí, že Jih nechce prodat mléko v cizině, ale za lepší cenu jinde v Česku.
"Kdyby takové množství prodali do Německa, tak u nás nastane kalamita," předpovídá Vlastimil Kratochvíl z Mlecoopu, největšího mlékárenského družstva, jež ovládá čtvrtinu trhu. Tehdy by v zemi surovina chyběla. Při rostoucí evropské poptávce ji nebude kde vzít. I tak export mléka roste: loni za osm měsíců Češi vyvezli 238 milionů kilogramů, letos o pětinu víc.
Padne desetikoruna?
"Od července se cena měsíčně zvedá o 60 až 70 haléřů. Cena mírně nad 10 korun by farmářům přinesla prosperitu, investice, růst stád krav a zastavení poklesu produkce mléka," říká Kratochvíl, který čeká, že magická desetikoruna za litr brzy padne. Z toho ale mají některé mlékárny strach, protože vyšší náklady nepromítnou do cen.
Družstvo Jih argumentuje cenami v bavorské firmě Goldsteig Cham, kde v září dostávalo za litr 10,35 koruny a čeká další mírný růst. Někteří experti ale říkají, že Goldsteig je výjimka. "Tam dají i 13 korun, aby udrželi důvěryhodnost u bank. Ty zaplatily rozšíření mlékárny a ta musí vyrábět, ať získá mléko kdekoliv a za cokoliv,"říká obchodník obeznámený se situací, podle něhož nelze podle Goldsteigu tvořit v Česku ceny.
I když cenu mléka táhne vzhůru hlavně převis poptávky na mezinárodním trhu, v Česku kromě Olmy a Madety žádná další mlékárna masivní odliv dodavatelů zatím nehlásí.
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Novinky
Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
Počasí
22.11.
-5°C / 1°C
23.11.
-3°C / 2°C
24.11.
1°C / 5°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A