Pozor na slintavku a kulhavku
5.10.2007
Přestože se slintavka kulhavka objevila na našem území více než před 30 lety (v roce 1975), lze říci, že na základě tehdejších zkušeností i na základě současné veterinární legislativy bychom postupovali tak razantním způsobem, aby se nákaza nemohla rozvléci.
Ve Velké Británii zaznamenali se slintavkou a kulhavkou velké problémy v roce 2001, kdy se kvůli nedostatečným opatřením nákaza rozvlekla na celé území Britských ostrovů a bylo utraceno přes 4 miliony kusů zvířat a ztráty byly vyčísleny na téměř 400 milionů eur. Letos není zatím problém takového rozsahu a je patrné, že i na základě zkušeností získaných před šesti lety britští kolegové situaci zvládají lépe.
Na druhém konci Evropy pak hrozí slintavka kulhavka z Turecka, kde je stále čas od času zjišťována, naposledy letos v lednu. Je třeba uvést, že z oblastí, kde se tato nákaza vyskytla se nesmí žádná živá vnímavá zvířata vyvážet, jde o sudokopytníky, ani žádné tepelně neopracované produkty. Nicméně je na místě varovat všechny turisty a cestující do těchto oblastí, že si nesmějí odsud dovážet žádné potraviny živočišného původu. Ty jim budou na místech vstupu do členských zemí EU zabaveny (tj. zejména na letištích).
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Novinky
Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
Počasí
21.11.
-4°C / 1°C
22.11.
-5°C / 1°C
23.11.
-3°C / 2°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A