Bluetongue je třeba brát vážně
27.9.2007
Mechanismus šíření nemoci je poměrně jednoduchý a samotné onemocnění pro zvířata velmi nepříjemné, které končí v některých případech i smrtí. Ze zvířete na zvíře se nákaza nepřenese, přenos „zajišťují“ tiplíci, kteří sají krev. Všechna rizika se snaží postihnout veterinární opatření v pásmech dozoru (na území ČR). Smyslem těchto opatření je pokud možno bránit kontaktu chovaného skotu či ovcí s krev sajícím hmyzem. Zmínění tiplíci jsou aktivní zejména zrána a na večer. Proto například je vhodné chovatelům doporučit nepást v těchto časech.
Je třeba též upozornit, že kromě přenosu tiplíky je možné, že by se k nám nákaza mohla dostat dovezeným nemocným, infikovaným vnímavým zvířetem nebo zvířetem v inkubační době. Od něj dále rozšíří nákazu tiplíci. Proto je na místě upozornit chovatele, aby nepřesunovali zvířata z míst, která jsou zahrnuta do pásem bez souhlasu krajské veterinární správy.
Zásadní opatření, která přijaly krajské veterinární správy pro Karlovarský kraj, Ústecký, Plzeňský a Středočeský kraj jako mimořádná veterinární opatření se týkají všech chovatelů, kteří chovají přežvýkavce v pásmech dozoru. Zde se chovatelům zakazuje přežvýkavce z těchto pásem přemísťovat. Výjimky z tohoto zákazu mohou být uděleny krajskou veterinární správou na základě písemné žádosti chovatele, kde musí být uveden důvodu, způsob ochrany, popř. vyšetření, místo určení a počet zvířat. (Podmínky udělení výjimky jsou uvedeny v rozhodnutí Komise č. 2005/393/ES).
Součástí mimořádných veterinárních opatření je i to, že nařizují chovatelům přežvýkavců v pásmu důsledně sledovat zdravotní stav zvířat, popřípadě provádět zdravotní zkoušky (opět s odvoláním na rozhodnutí Komise č. 2005/393/ES, se kterým chovatele může seznámit místně příslušná krajská veterinární správa). Přesun zvířat z pásem a tranzit přes pásma je možný pouze za splnění podmínek daných zmíněným rozhodnutím (článek 6). Tím se rozumí zejména vyšetření zvířat a jejich ošetření hmyz odpuzujícími prostředky.
Zdá se, že již v blízké budoucnosti budeme muset s rizikem katarální horečky počítat. Zákeřnost tohoto onemocnění umocňuje to, že by bylo možné teoreticky vakcinovat, ale tato vakcína pro použití v EU není schválena. A nějak plošně a selektivně hubit tiplíky si lze jen těžko představit. Tudíž jako nejúčinnější se zatím jeví prevence.
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Novinky
Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
Počasí
21.11.
-4°C / 1°C
22.11.
-5°C / 1°C
23.11.
-3°C / 2°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A