Nejoblíbenější krmivo čekanka
10.8.2007
Je možné nahradit část drahých diet na bázi obilovin, slepic ve volném chovu, rychle rostoucími travami a luskovinami? Tuto otázku se pokusili zodpovědět vědci z dánského institutu zemědělských věd. Slepice byly chovány na pastevních porostech s přídavkem různých druhů trav, jetele, bylinek, čekanky, směsek s hrachem, vikví, lupinou a také alternativní plodinou pěstovanou na orné půdě zvanou quinoa, botanicky se jedná o merlík chilský (Chenopodium quionia). K překvapení vědců dosahovaly slepice z pokusných pastvin vyšších přírůstků v porovnání s obvyklými plochami, na kterých rostly trávy a jetele. Čekanka se stala nejoblíbenějším krmivem slepic, v porovnání s obvyklými pastevními plochami měly slepice na plochách s čekankou dvojnásobně vysoký příjem krmiva. U plodin pěstovaných na orné půdě byl nejvyšší příjem zaznamenán u alternativní plodiny quinoa.
Výsledky prokázaly, že nosné slepice z pokusné skupiny po krátkém adaptačním období snesly stejný počet vajec jako nosnice krmené koncentrovanou krmnou dávkou. Vědci předpokládali, že krmná dávka slepic z volného chovu bude obsahovat o 30 % více lyzinu a metioninu a o 75 % více vápníku. Pastevní porosty dokázaly pokrýt potřebu živin nosnic ve výši 0,25 MJ ME.
Závěr: Pokud dojde u nosnic z volného chovu k redukci množství jadrného krmiva, zvýší automaticky celkový příjem krmiva a snaží se vyhledat nějaké další zdroje bílkovin jako jsou červi a hmyz.
Další informace: Klaus Horsted, Danish Institute of Agricultural Science, email: djf@agrsci.dk, internet: http://pure.agrsci.dk
DLG-Mitteilungen, 2007, č. 6, s. 12
Zdroj: uzpi
Autor: redakce APIC
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Tento projekt je podporován
Sledujte TV APIC
Počasí
25.12.
-1°C / 3°C
26.12.
0°C / 4°C
27.12.
0°C / 4°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A