Předpověď produkce metanu masným a mléčným skotem

10.8.2007

Signatáři Kjótského protokolu, který vešel v platnost v roce 2005, se zavázali na snížení emise metanu na dohodnutou hladinu.
Metan v zemědělství vzniká především fermentací krmiv v trávicím traktu, takže hlavními producenty jsou přežvýkavci (hlavně masný i mléčný skot). Předpověď produkce metanu skotem umožňují matematické modely. Užívané modely mohou být klasifikovány jako statistické, které přímo vztahují příjem živin k produkci metanu nebo dynamické, které odhadují produkci metanu pomocí matematického popisu biochemických pochodů při bachorové fermentaci.
V Kanadě se zabývali vývojem statistických modelů pro předpověď produkce metanu masným a mléčným skotem za použití měřitelných dietetických proměnných veličin a stanovením faktorů, které mají významný vztah k produkci metanu. Vyvinuli několik rovnic pro předpověď produkce metanu skotem v Severní Americe krmeným typickými krmnými dávkami. Vzniklé rovnice mohou být využitelné v živočišné výrobě pro přesný odhad produkce metanu. K důležitým dietetickým faktorům pro předpověď produkce metanu patří příjem sušiny, neutrálně detergentní vlákniny, acidodetergentní vlákniny, podíl píce a obsah ligninu.
Zdroj: uzpi
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"

14.11.2024

Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

23.11.
Počasí na den 23.11.
-3°C / 2°C

24.11.
Počasí na den 24.11.
1°C / 6°C

25.11.
Počasí na den 25.11.
2°C / 7°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A