Zemědělci v EU možná budou moci osázet veškerou půdu
17.7.2007
Komisařka Fischerová-Boelová si od dočasného zrušení limitu pro neobdělávanou půdu slibuje zvýšení úrody o deset až 17 milionů tun obilovin v roce 2008. "Nižší než očekávaná úroda v roce 2006... vedla v EU ke ztenčení zásob... a historicky nejvyšším cenám," uvádí se v prohlášení komisařky. "Významně se zredukovaly i intervenční zásoby, ze 14 milionů tun na začátku účetního roku 2006/2007 až na současného 2,5 milionu tun, který sestává především ze zásob kukuřice v Maďarsku," píše se v něm dále.
Evropská unie začala uplatňovat politiku týkající se půdy, která má každoročně zůstat ležet ladem, už v roce 1988. Původně se jednalo o opatření, jak se vypořádat s nadprodukcí obilovin, a při reformě zemědělské politiky v roce 1992 se z něj stalo povinné pravidlo. V podstatě jde o to, že zemědělci každý rok nesmějí desetinu své půdy využívat pro pěstování plodin. Obvykle ji musejí nechat zarůst a pak půdu pohnojit zaoráním vzniklého porostu. Pak ji mohou využít například jako pastvinu pro zvířata.
Komisařka Fischerová-Boelová už několikrát naznačila, že povinnou kvótu pro neobdělávanou půdu považuje v současné době za zastaralou. EU se totiž potýká se stále se zvyšujícími požadavky na množství pěstovaných plodin, například v souvislosti s výrobou biopaliv. Unie v minulosti už několikrát farmářům povolila pravidla překročit, především v obdobích, kdy se kvůli špatným klimatickým podmínkám potýkali s neúrodou.
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Novinky
Slintavka a kulhavka - aktuální informace
26.3.2025
Aktuální informace o vývoji nákazové situace v souvislosti se slintavkou a kulhavkou.
Počasí
18.04.
11°C / 18°C
19.04.
9°C / 18°C
20.04.
10°C / 20°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A