Radim Zika: Kraj využije šance změnit tvář venkova za peníze od Evropské komise

1.7.2007

„Ještě v závěru loňského roku nevypadala situace s možností čerpání peněz z Evropské unie nijak růžově. Dosavadní dotace, zvané přímé platby, sloužily hlavně na podporu produkce. Farmář je dostává podle toho, kolik má hektarů. Situace se zcela obrátila, když Česká republika spolu se Švédskem se staly prvními v unii, kterým byl program schválen. Pro agrární sektor Libereckého kraje, zemědělce, potravináře, ale i pro celý venkov se otevírá možnost čerpání finančních prostředků, které by měly pomoci rozvoji venkova a podnikání,“ řekl náměstek hejtmana Radim Zika, pověřený vedením resortu rozvoje venkova, zemědělství, životního prostředí a informatiky LK, a předseda Komise pro životní prostředí a zemědělství Rady Asociace krajů ČR

Liberecký kraj rozsahem zemědělství, minimálně výměrou zemědělské půdy, patří spolu s Karlovarským krajem mezi nejmenší v ČR. Na druhou stranu většina zemědělců pracuje v tak zvaných horších přírodních podmínkách, starají se o údržbu krajiny a přispívají ke zlepšování životního prostředí a života na venkově.

„Možnost investovat do modernizace provozů pomocí peněz z národních a Evropských zdrojů by v budoucnu mělo jak usnadnit jejich práci, tak i zlepšit pohled na krajinu,“ míní předseda Regionální agrární rady LK Robert Erlebach.

Zemědělství podle něj procházelo obdobím krizí a z toho plynoucího nedostatku finančních prostředků, umožňující často pouhé přežívání, což se odráželo na stavu budov, zastarávání techniky a dalších průvodních jevů. Schválený program rozvoje venkova a možnosti, které nabízí, může při kvalitních projektech podnikatelů tento stav změnit.

„Že si tuto situaci uvědomuje i ministerstvo zemědělství je patrné již z prvních rychlých rozhodnutí. Po schválení monitorovacího výboru, byly v minulých dnech vyhlášeny již první programy, které mohou zemědělci využívat. Ministerstvo zemědělství vyhlásilo první dotace z Programu rozvoje venkova, které mohou subjekty čerpat na modernizaci zemědělských podniků. Dotace je zaměřena na investice do zemědělských staveb a technologií a to jak rekonstrukcí, tak i nových staveb,“ vypočítal náměstek hejtmana s tím, že dále je možno žádat na nezbytné manipulační plochy do rostlinné a živočišné výroby a na využití a zpracování biomasy pro vlastní potřebu, na rozvoj agroturistiky. Dotuje se i lepší péče o zvířata, například pastva krav v podhorských oblastech

Část peněz půjde i na modernizaci zemědělské nebo potravinářské výroby, ale část i mimo zemědělství. Například na infrastrukturu na vesnicích, vytváření nových pracovních míst.

A dalším významným titulem je také podpora mladých zemědělců. Ti jsou zvýhodněni tím, že mohou čerpat vyšší procento dotací oproti ostatním zemědělcům.

„V současné době je v připomínkovém řízení a pracovní verzi program z opatření Obnova a rozvoj vesnic, občanské vybavení a služby a další opatření Ochrana a rozvoj kulturního dědictví venkova,“ prozradil náměstek hejtmana.

Připomněl také, že nyní bude záležet především na podnikatelských subjektech a obcích a zejména na úrovni projektů, které budou předkládat. Liberecký kraj po celý rok 2006 organizoval ve spolupráci s Regionální agrární radou Libereckého kraje v rámci Partnerství pro Liberecký kraj informační kampaň formou seminářů. Na nich byly potencionální budoucí příjemci těchto dotací seznamováni s možnostmi a podmínkami, které určuje Program rozvoje venkova.

Zdroj: LK
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Debata o směřování zemědělství a potravinářství v ČR

5.2.2025

17. února 2025 od 9:00 - Koloseum Liberec

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

21.02.
Počasí na den 21.02.
-6°C / 4°C

22.02.
Počasí na den 22.02.
-5°C / 4°C

23.02.
Počasí na den 23.02.
-4°C / 5°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A