Silážování vlhkého obilí
24.6.2007
Obilí s obsahem sušiny nižším než 85 % je jen podmíněně skladovatelné. Pro úspěšné dlouhodobé uskladnění je nutné zajistit podle obsahu vlhkosti a teploty hmoty zchlazení vzduchem, sušení, aeraci, ošetření chemickými prostředky nebo je nutné zajistit skladování ve vzduchotěsných zásobnících (CO2 skladování). Tyto metody mají buď velmi omezené spektrum použití, nebo jsou finančně nákladné.
Náklady na konzervaci výrazně stoupají v souvislosti s nárůstem vlhkosti hmoty. Proto vznikla poptávka po vytvoření ekonomicky výhodné metody konzervace obilí, které bude vhodné buď ke zkrmování, nebo pro bioplynové stanice.
Princip konzervačních metod spočívá v tom, že vlhké obilí s obsahem sušiny pod 75 % je ihned po sklizni sešrotováno, inokulováno osmotolerantními, homofermentativními bakteriemi mléčného kvašení (BIO-SIL®-Lactobacillus plantarum) a zesilážováno. Pokud přesahuje obsah sušiny 75 % hranici, je nutné obilí po sešrotování doplnit vodou v takovém množství, aby obsah sušiny v hmotě připravené k silážování poklesl pod 75 %.
Cílem německých výzkumů bylo v modelových a polních podmínkách ověřit vliv silážování na parametry kvašení a na krmnou hodnotu vlhkého obilí ve výživě prasat.
Výsledky:
· Silážování šrotovaného obilí (ve sklizňové zralosti nebo znovu zvlhčené) je možné provést spolehlivě a bezztrátově za splnění dvou předpokladů - že sušina hmoty je menší nebo se rovná 75 % a že se k silážované hmotě přidají výkonné homofermentativní bakterie mléčného kvašení (BIO-SIL).
· Stravitelnost živin ve výsledné hmotě nebyla během procesu silážování nijak negativně ovlivněna. Stravitelnost organických látek vykazovala stoupající tendenci v průběhu procesu silážování. Následkem snížení množství fytátového fosforu z celkového obsahu fosforu v průběhu silážování byla stravitelnost tohoto makroprvku v silážích vlhkého obilí významně zvýšena.
· Při použití vody a homofermentativních bakterií mléčného kvašení je možné obiloviny konzervovat silážováním za velmi výhodných ekonomických podmínek.
· Nízké náklady nutné k fungování této metody konzervace obilovin otevírají úplně nové možnosti získávání hygienicky nezávadného krmiva z předčasně sklizených porostů, popř. z porostů v období trvalejších deš'tových srážek.
Jeho předností je také lepší využití sklízecí techniky, možnost zařadit do osevního plánu pěstování meziplodin a podsevů.
DGS Magazin, 2007, č. 14, s. 39 – 42
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Novinky
Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
Počasí
22.11.
-5°C / 1°C
23.11.
-3°C / 2°C
24.11.
1°C / 5°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A