Kvalita odrůd potravinářské pšenice ze sklizně 2006

12.6.2007

Zemědělský výzkumný ústav Kroměříž, s.r.o. provedl jako každoročně hodnocení vzorků potravinářské pšenice, které dodávají pěstitelé z celé ČR. Kvalita vzorků je zkoušena a hodnocena podle požadavků ČSN 461100-2 na kvalitu pekárenské pšenice. Kvalita potravinářské pšenice ze sklizně 2006 byla negativně ovlivněna deštivým počasím v první polovině srpna, které způsobilo, že podíly vzorků vyhovujících normě se snížily až o desítky procent. Nejvíce byla u pšenice ovlivněna objemová hmotnost a číslo poklesu, nejméně obsah dusíkatých látek v sušině a sedimentační index.
Významným faktorem ovlivňujícím kvalitu potravinářské pšenice byla odrůda. Analýzy deseti odrůd pšenice ukázaly, že nejčastěji pěstovanou je odrůda Ludwig, která ale vykazovala určitou nestabilitu v čísle poklesu, změnám počasí nejlépe odolávala odrůda Sulamit, která měla rovněž nejvyšší průměrné hodnoty čísla poklesu, vysoké, stabilní hodnoty objemové hmotnosti a nejnižší podíl příměsí a nečistot. Vysoké jakostní parametry prokázala i odrůda Akteur, která vyhověla všem parametrům technologické kvality a lze ji tudíž považovat za druhou nejúspěšnější odrůdu. Na odrůdy jakostní třídy A měla nepřízeň počasí větší dopad. Částečnou stabilitu vykázala v objemové hmotnosti odrůda Batis měla ale nejnižší podíl vzorků vyhovujících ve všech parametrech normy. V čísle poklesu prokázala stabilitu odrůda Banquet. Nestabilní se ukázala v objemové hmotnosti odrůda Cubus a Banquet, v čísle poklesu rovněž odrůda Cubus, která ale měla nejvyšší stabilitu kvality bílkovinového komplexu. Odrůdy třídy B se vyznačovaly nízkými hodnotami charakteristik bílkovinového komplexu. Rheia vykázala jistou stabilitu ve znaku objemová hmotnost, Merito výraznou nestabilitu v čísle poklesu. Výsledky práce mohou využít především farmáři a agronomové zemědělských podniků k další orientaci při výběru odrůd k pěstování. Je ale třeba zvažovat vhodnost jednotlivých odrůd pěstování v konkrétních oblastech a rovněž i fakt, že se jedná o výsledky jediného roku.

Obilnářské listy 15, 2007, č. 2, s. 40–43

Zdroj: uzpi
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"

14.11.2024

Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

22.11.
Počasí na den 22.11.
-5°C / 1°C

23.11.
Počasí na den 23.11.
-3°C / 2°C

24.11.
Počasí na den 24.11.
1°C / 5°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A