Certifikovat ano, ale podle jaké normy?
20.3.2007
Norma ISO 22 000 vychází z ISO 9000, která však nebyla specificky zaměřená na potraviny, takže její ustanovení byla formulována velmi obecně. A co chybí normě ISO 22 000? V první řadě se jedná o „systém“ řízení kvality, a to znamená, že podnik se musí naučit najít a eliminovat slabá místa – to je základní předpoklad kvality a bezpečnosti potravin. Výhodou této normy je, že je možno ji použít pro celý potravinový řetězec, a není zapotřebí rozpracovávat požadavky na GMP. ISO 22 000 zahrnuje národní i mezinárodní požadavky téměř všech maloobchodníků. To ovšem znamená určité nekonkrétnosti, z nichž nohou vyvstat pochybnosti. Na rozdíl od všeobecné normy ISO 9000 nerozpracovává nová norma podrobně témata jako:
Plánování a realizace produktu, postupy zaměřené na zákazníka, podklady týkající se vývoje a zabezpečení produktu, produkce a služeb. Nerozpracovává ani záležitosti ohledně spokojenosti zákazníků, kontrolu a měření. Zde nechává norma ISO 22 000 příliš mnoho prostoru pro vlastní interpretaci, a proto zatím není GFSI akceptována. Zřejmě by bylo třeba chybějící prvky (jako ISO 9001…) do normy začlenit.
V příloze je znázorněno porovnání různých typů norem zaměřených na bezpečnost potravin z hlediska rozpracování jednotlivých témat. Z toho je zřejmé, že ISO 22 000 pokrývá všechny oblasti jako normy IFS a BRC. Rozdílná je míra stanovených podrobností. Normou ISO 22 000 se ukáže, v jakém stádiu vyzrálosti se podnik skutečně nachází.
Důkladnější je i posuzování rizika a analýza rizik, které se nezaměřují jen na produkt, ale rozdílně se vypořádávají i s dalšími aspekty jako je plánování investic ve vztahu k udržování prostředků v dobrém stavu.
Zatím nelze zodpovědně odpovědět na otázku, zda se vyplatí již v současnosti certifikovat podle normy ISO 22 000 nebo počkat, až ji mezinárodní grémia uznají. Avšak již dnes je dobré požadavky normy zavést, a usnadnit si tím jakýkoli certifikační proces.
Lebensm. Technol., 39, 2006, č. 11, s. 20-23
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem