Důležité nemoci prasat
15.3.2007
Souvislost mezi oběma nemocemi byla zjištěna po té, co chovatelé začali uvádět zvýšený počet případů PMWS u vykrmovaných prasat. Virus PCVAD je druhově specifický, nešíří se na další druhy zvířat; jiné typy cirkoviru byly zjištěny u ptáků.
Američtí vědci uvádějí, že každé stádo prasat v USA je infikované virem PCVAD, ale ne všechna stáda jsou jím ovlivněna ( nevykazují symptomy onemocnění). Faktor, který spouští onemocnění není znám. Virus PCVAD napadá lymfatický systém a prasata nejsou schopná obrany vůči dalším patogenům.
Univerzita v Kansasu získala grant od National Pork Board v hodnotě 70 000 USD na výzkum onemocnění PCVAD a pro vývoj vakcíny. Vědci na základě průzkumu zjistili až 20% ztráty vykrmovaných prasat v důsledku virového onemocnění. Onemocnění se šíří rychle a nahodile a je obtížně předpovědět kdy a kde se vyskytne. Pro zlepšení účinnosti výroby vepřového masa a pro snížení rizika nemocí u prasat probíhá v ARS (Agricultural Research Service) průzkum a sekvencování prasečího genomu.
Na počátku 2006 udělil US department univerzitě v Illinos grant na zjištění sekvencí geonomu prasat. Cílem je identifikace genů, které ovlivňují důležité vlastnosti a umožní identifikaci a selekci prasat se žádoucími vlastnostmi, včetně odolnosti vůči nemocím.
Od ideální prasečí populace se očekává levnější výroba bezpečného a chutného vepřového maso. Prasata by měla být zdravější, méně citlivá vůči nemocím a stresu a s vysokými reprodukčními vlastnostmi. Znalost geonomu prasat je významná pro podobnost s lidským genomem a pro jeho využití biomedicinálním výzkumu. Feedstuffs, 79, 2007, č. 4, s. 10 a 24
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Novinky
Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
Počasí
22.11.
-5°C / 1°C
23.11.
-3°C / 2°C
24.11.
1°C / 5°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A