Použití rybí moučky v živočišných krmivech
27.2.2007
Jedním z nejúčinnějších opatření ke snížení rizika je zákaz v celé EU používání zpracovaných živočišných bílkovin do krmiv pro kterékoliv užitkové zvíře k produkci potravin. Existují určité výjimky, např. použití rybí moučky pro nepřežvýkavce. Přechodný zákaz používat rybí moučku do krmiv pro přežvýkavce v EU vstoupil v platnost od roku 2001 (rozhodnutí 2000/766/ES a 2001/9/ES). V roce 2003 byl přechodný zákaz převeden do trvalých opatření v rámci nařízení o TSE (999/2001/ES). Rybí moučka byla zakázána, neboť je obtížné stanovit malá množství proteinů přežvýkavců v krmivech obsahujících rybí moučku. Mikroskopie krmiv je v současné době jediná metoda oficiálně schválená Evropskou komisí k testování přítomnosti živočišné bílkoviny v krmivech. Očekává se revize nařízení č. 999/2001/ES, přičemž v navrhované revizi se povoluje výkrm mladých přežvýkavců živočišnou moučkou a zavádí se tolerovatelný obsah rybí moučky v krmivu pro dospělý dobytek za přísných podmínek. Úvahy o jakémkoliv zrušení tohoto přechodného zákazu použití rybí moučky ve stravě přežvýkavců musí být podpořeny:
* vědeckým posouzením rizika, které ukáže, zda existuje či neexistuje riziko rozšíření BSE na přežvýkavce z rybí moučky,
* vývojem validované metody umožňující detekci, identifikaci a rozlišení až na úroveň živočišného druhu (mammalian species) přítomnosti masa a kostní moučky savců (mMBM) v krmivech pro přežvýkavce, a to i tehdy, pokud toto krmivo obsahuje současně rybí moučku.
V říjnu 2004 Evropský parlament schválil rezoluci, ve které vyzývá Komisi, aby stáhla svůj návrh nařízení novelizujícího Přílohu IV nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 999/2001/ES, pokud jde o výživu zvířat (SANCO/3027/2004). Evropský parlament se obrátil na Evropský úřad pro bezpečnost potravin, na jeho vědecký výbor pro biologická nebezpečí (EFSA–BIOHAZ), aby posoudil zdravotní riziko z výkrmu přežvýkavců rybí moučkou a to z hlediska rizika TSE a negativních důsledků pro veřejné zdraví.
Experti BIOHAZ došli k závěru, že pokud existuje nějaké riziko TSE, mohlo by pocházet z živočišného krmiva (mammalian feed), kterým jsou vykrmovány ryby nebo z rybí moučky kontaminované MBM. Pokud by se dovolilo, aby se moučka dostala zpět do řetězce krmiv, zůstává obava o veřejné zdraví.
Velký pokrok se udělal v testech pro detekci MBM v krmivech. Použití PCR umožňuje detektovat v tepelně ošetřených živočišných bílkovinách DNA specifickou pro živočišný druh. I když bylo dosaženo značného pokroku, dosud stále není k dispozici metoda se 100% garancí. BIOHAZ v souvislosti s těmito závěry určil řadu doporučení pro další výzkum.
Úplné znění EFSA–BIOHAZ je uvedeno v příloze.
Příloha: Zdravotní rizika (z hlediska TSE) z výkrmu přežvýkavců rybí moučkou
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Novinky
Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
Počasí
21.11.
-4°C / 1°C
22.11.
-5°C / 1°C
23.11.
-3°C / 2°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A