Německo - Bavorsko - Plán na podporu a rozvoj venkova v Bavorsku
15.2.2007
1. Výchozí situace Počet obyvatel na venkově se v Bavorsku na rozdíl od jiných venkovských oblastí zvyšuje. Současně se ale také zvyšuje dopravní zatížení. To se musí přičítat tomu, že venkov má vzhledem k vysokému ekonomickému potenciálu rozvoje a rozsáhlému intaktnímu životnímu prostředí velkou přitažlivost. Při zaměstnávání lze již zjistit trend ze sekundárního k terciárnímu sektoru. I když sektor zemědělství má jako ekonomický faktor snižující se význam, hraje stále větší roli v ochraně životního prostředí a ochraně krajiny a v udržení sociálního systému v regionu. Sektor se tak této víceúčelovosti přizpůsobuje. Sektor lesnictví se na druhé straně vyznačuje potenciálem ekologické tvorby přidané hodnoty a oblastmi pro rekreaci a novými odbytovými možnostmi, které les se svými obnovitelnými surovinami nabízí. Strukturální problémy agrárního sektoru ale omezují jeho přizpůsobivost a současné zemědělské příjmy jsou často nízké. Tlak moderních zemědělských výrobních metod se také projevil na životním prostředí. Biotopy a rozmanitost druhů tak jsou ohroženy jak intenzifikací, tak také úlohou zemědělského využívání. Vlastnické struktury s malými parcelami v soukromém a veřejnoprávním lese obhospodařování ztěžují. Také ekologické využívání lesů je vzhledem k vysokému podílu jehličnatých dřevin relativně nízké.
2. Těžiště subvencí
Těžiště 1: Zlepšení struktury
Aby bylo možné provést přizpůsobení požadavkům trhu, modernizují se a racionalizují se zpracování a prodej, jsou-li s tím spojeny výrazné ekonomické přednosti pro výrobce. Investice se mohou týkat výrobků ekologického zemědělství a velkého počtu rostlinných a živočišných produktů.
Těžiště 2: Opatření agrárního životního prostředí a vyrovnávací platby ve znevýhodněných oblastech
Programy životního prostředí prováděné v rámci programů "Bavorský program kulturní krajiny" a "Bavorský program smluvní ochrany přírody" zahrnují celopodniková, k podnikovým odvětvím a plochám a vůči k regionům vztažená specifická opatření. Výše vyrovnávací platby pro poškozené oblasti se řídí podle zemědělského vyrovnávacího čísla, které se vypočítává na základě výnosového potenciálu a přírodního poškození. K tématům programu agrárního životního prostředí patří například extenzivní metody hospodaření (pro využití na orné půdě a na loukách a pastvinách) jako i opatření na ochranu vod a specifických biotopů.
Těžiště 3: Rozvoj venkova
Předmětem tohoto těžiště jsou nová parcelizace, projekty infrastruktury jako je vytvoření venkovské sítě cest, program obnovy vesnice, opatření k diverzifikaci zemědělských činností (zahájení činností v nepotravinářské oblasti) a podpora příležitostí k zaměstnávání v oblastech řemesel, zahraničního cestovního ruchu a sociálních činností.
Těžiště 4: Lesnictví
Lesnický program podpory zahrnuje příspěvky na zvyšování plochy lesů jakož i na podporu lesnických integrací a lesnických projektů infrastruktury (například zřizování lesních cest, manipulačních skladů a skladů). Pro udržení přírodními životními prostorami ohrožených druhů se uzavírají smlouvy o ochraně přírody. Rozšířením trvale obhospodařovaných lesních ploch lze dosahovat větší ekologické hodnoty a zlepšovat ekologickou rovnováhu. Kromě toho se tím zvyšuje potenciál obnovitelných druhů surovin.
v příloze neleznete tabulku:3. Rozdělen
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Novinky
Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
Počasí
20.11.
-2°C / 4°C
21.11.
-4°C / 1°C
22.11.
-5°C / 1°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A