Porodní hmotnost selat
1.2.2007
Parametr hmotnost selat při porodu by měl být začleněn do indexu plodnosti prasnic, aby bylo možné docílit dalšího zvýšení počtu odchovaných selat v mateřské linii. K těmto výsledků dospěli odborníci ze Saského zemského zemědělského ústavu (LfL), kteří se zabývali podrobnou analýzou plemenářských opatření, které by mohly vést ke zlepšení plodnosti prasnic.
Celkem byla sledována hmotnost u více než 12 000 selat bezprostředně po porodu a následně také ve věku 21 den. Celkem selata pocházela z 1 010 čistokrevných vrhů. Vyrovnanost vrhů byla hodnocena subjektivně pomocí pětistupňové škály.
U parametrů „průměrná hmotnost vrhu“ a „variabilita hmotnosti selat ve vrhu“ byl koeficient dědičnosti odhadnut na 0,15 a 0,23. Aby mohlo dojít k redukci podílu selat se sníženou hmotností, jejichž šance na přežití je menší, je třeba sledovat oba tyto parametry. Bonitovaná vyrovnanost vrhu není naproti tomu díky nízké dědivosti využitelná.
Vedle sledování hmotnosti selat k posílení selekce na plodnost by měl být také zohledněn stav utváření mléčné žlázy prasnic. Velký význam má rovněž kondice prasnic a schopnost přijímat krmivo, protože velký pokles hmotnosti u matek během kojení selat má negativní vliv na výši jejich ztrát.
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Novinky
Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
Počasí
20.11.
-2°C / 4°C
21.11.
-4°C / 1°C
22.11.
-5°C / 1°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A