Informace o infekční anémii koní
24.10.2006
Původcem infekční anémie koní je lentivirus - vir příbuzný lidskému HIV; vyvolává snížení imunity a postižení koně mohou podlehnout i banálním nemocem. Inkubační doba trvající 1-3 týdny se může prodloužit až na 3 měsíce. Pokud se kůň jednou nakazí, je nositelem tohoto viru až do konce života a představuje nebezpečí pro další lichokopytníky. Virus se přenáší bodavým hmyzem, nesterilními injekčními jehlami, nosojícnovými sondami (při poranění sliznice), kontaminovanou plazmou apod. Od matek se mohou nakazit i hříbata ještě v děloze nebo přímým kontaktem klisny a hříběte (oděrka, sekrety) .
Onemocnění se obvykle projevuje malátností, kolísavou teplotou (až přes 40 °C), vyšším pulsem (až přes 80/min); možné jsou otoky v oblasti hrudníku a břicha, nejistá chůze a mírné krvácení z nozder.
Veterinární lékař při podezření odebere krev k vyšetření na přítomnost protilátek nebo na průkaz původce. Infekční anémii koní nelze účinně léčit. Podezřelého koně z nakažení nebo z nákazy je nutné izolovat od ostatních a vše s čím přišel do styku vydezinfikovat nebo zničit. Podezření je třeba nahlásit na veterinární správu a řídit se jejími pokyny. Výskyt se povinně hlásí Komisi a členským státům.
Koně, kteří se převážejí mimo kraj nebo se účastní hromadných akcí, musí mít negativní výsledek sérologického vyšetření, který se zapisuje do průkazu koně.
SVS ČR, 18.10.06
Zdroj: svs
Autor: redakce APIC
Regionální potravina

Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko

Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Tento projekt je podporován


Novinky
26.3.2025
Aktuální informace o vývoji nákazové situace v souvislosti se slintavkou a kulhavkou.
» více
Sledujte TV APIC

Počasí
18.04.

11°C / 18°C
19.04.

9°C / 18°C
20.04.

10°C / 20°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A