Souboj o název „ementál“
19.10.2006
Na rozdíl od 7 druhů méně rozšířených švýcarských sýrů (Gruyere, Sbrinz, Tete de Moine, L’Etivaz, Vacherin Mont-D’Or, Formaggio d’Alpe Ticinese a Berner Alpkäse), jejichž označení má Švýcarsko podle předpisů EU chráněné (statut chráněného označení původu – PDO), ementál je stále předmětem ostrých sporů. Švýcarsko vyrobilo v r. 2005 31 682 t ementálu, což je pětina z celkové výroby sýrů v zemi (exportuje se ho 80 %). Francie jako největší světový výrobce ementálu, jej produkuje sedmkrát více. Významnými producenty jsou také Německo a Dánsko. Proto mezinárodní společnosti usilují o zrušení PDO pro Švýcarsko. Argumentují i mezinárodní „Konvencí Stresa“ z r. 1951.
Švýcarský nejvyšší soud zamítl požadavek Francie a Německa na popření práva pro švýcarské výrobce na certifikaci chráněného označení „ementál“. Požadavky, které je k použití tohoto označení splnit se zatím vztahují pouze na švýcarské výrobce, ale mohlo by se to rozšířit na celou Evropu, pokud by EU uznala podmínky, za nichž lze použít PDO. K takové shodě zatím došlo jen v případě vín a lihovin. Švýcaři argumentují, že zatímco jejich ementál se vyrábí tradičním řemeslným postupem, mimo Švýcarsko se vyrábí průmyslově, což znamená pro výrobce cenovou výhodu. V důsledku konkurenčního boje se proto již v posledních letech počet švýcarských výrobců značně snížil.
Certifikované označení ementál lze ve Švýcarsku použít jen pro výrobky místních mlékáren, a jen pokud byl použit tradiční recept. Musí být použito nepasterované mléko nejvýše 24 h staré, od volně se pasoucích krav, a sýry musí před prodejem zrát nejméně 4 měsíce. Zakázána jsou jakákoli aditiva nebo GMO-složky.
EU Food Law, 2006, č. 273, s. 15-16
Zdroj: uzpi
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem