Porovnání welfare mezi druhy zvířat
2.10.2006
Welfare hospodářských zvířat je stálým problémem mnoha současných společností. Otázky welfare zvířat se řeší pomocí etologických sledování chování, fyziologie stresu a patofyziologie různých druhů hospodářských zvířat chovaných v různých podmínkách. Během let vzniklo mnoho vědeckých poznatků o welfare zvířat, ale mnoho otázek zůstává ještě nevyřešených. Vědci obecně uznávají, že poznatky aplikované etologie mohou sloužit např. ke srovnání welfare zvířat jednoho druhu ustájených v různých systémech.
Politici i veřejnost však musí rozhodovat o welfare různých druhů zvířat a provádět z tohoto hlediska mezidruhového srovnání. Např. legislativa týkající se welfare zvířat je často uvedená ve směrnicích a nařízeních specifických pro určitý druh a může vzniknout otázka, proč se např. telata (a ne selata) mohou odebrat matkám bezprostředně po narození. Další otázkou např. je, zda a proč jsou faremně chovaní norci na tom hůř než nosnice chované v klecích. Mezidruhové srovnání je důležité nejen pro politické rozhodování; jednotliví spotřebitelé mohou např. na základě mezidruhového srovnání rozhodnout, které živočišné výrobky jsou pro ně akceptovatelné z etického hlediska. Otázky mezidruhového srovnání by měly být řešeny na vědeckém základě.
V současnosti hodnotí vědci stav welfare u zvířat podle chování a měření fyziologických ukazatelů.
Zohlednění filozofických, etických, politických a vědeckých argumentů vede k závěru, že pro mezidruhové srovnání welfare by mohla být vytvořena vědecká báze.
Zdroj: uzpi
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem