Vliv živých kvasinek na užitkovost odstavených prasat
16.8.2006
Prasata po odstavu, vystavená různým změnám v prostředí, v sociálním postavení a ve výživě, vykazují snížený příjem krmiva, špatnou užitkovost a vyšší riziko onemocnění. Problémy v období odstavu mohou zmírnit probiotika, jako jsou kvasinky. Kvasničné produkty s obsahem Saccharomyces cerevisiae jsou bohatým zdrojem enzymů, živin a růstových faktorů a příznivě ovlivňují užitkovost přežvýkavců
koní, drůbeže prasat. Složky buněčných stěn kvasinek obsahující mannany a beta glukany mohou podporovat zdraví a růst zvířat tím že potlačují patogenní bakterie a toxické metabolity. Aktivní sušené kvasničné produkty obsahuje sušené kvasinky, které mají schpnost fermentace a musí obsahovat minimálně 15x109 živých kvasničných buněk na gram.
Zatím je málo známo o vlivu živých kvasinek na prasata a koncentrace potřebná pro zvýšení užitkovosti nebyla dosud definovaná. Studie se zbývala vlivem různých hladin živých kvasinek na užitkovost selat krmených dávkami doplněnými aureomycinem a zvýšenou dávkou CuSO4 . zjišťovali zda se vliv projeví zvýšenou stravitelností živin, nebo změnami ve složení střevní populace nebo koncentrací volných mastných kyselin. Doplněk živých kvasinek příznivě ovlivnil přírůstek hmotnosti a příjem krmiva u odstavených prasat. Zlepšení užitkovosti nesouvisí s lepší stravitelností živin, změnami ve složení mikroorganizmů nebo v koncentraci volných mastných kyselin, ale zvýšení přírůstku hmotnosti bylo spojeno s vyšším příjmem krmiva což dokazuje, že doplněk kvasinek může zvýšit chutnost krmiva.
Arch. Anim. Nutr., 60, 2006, č. 4, s. 277-288
Zdroj: uzpi
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem