Návrat starých plodin do Moravského krasu
15.8.2006
Dříve měl každý kraj své typické odrůdy, které se tam udržovaly po dlouhé generace. V Moravském krasu to byly odrůdy prosa, ječmene, lnu a konopí. Ty poskytovaly sice nižší, ale zato stabilní výnosy a sloužily k přípravě typických jídel a místních specialit. Vyjadřovaly svým způsobem ducha místa či kraje i lidí v něm žijících. V současnosti jsou tyto odrůdy úplně ztraceny. Zmínky o nich lze nalézt pouze v archivech a kronikách.
Krajové formy a tradiční odrůdy představují kulturní bohatství regionu a národa, neboť je v nich konzervován lidský um, dovednost a šlechtitelské znalosti vycházející z potřeb, tradic a vůbec kulturního prostředí regionu. Krajové formy vznikaly od počátku zemědělství výběrem z planých ekotypů a jejich pěstováním rolníky v jejich domácím regionu. Rolníci opakovali výběr vědomě i neuvědoměle, až se ustálily krajové formy, a ty si navzájem vyměňovali. Staré tradiční odrůdy naopak vznikaly zprvu cíleným výběrem a později záměrným křížením šlechtiteli. Hranice mezi těmito původními a šlechtitelskými materiály je nejasná. Pravých krajových materiálů se dochovalo málo a je o nich mnohem méně informací než o starých šlechtěných odrůdách
O záchranu starých plodin usiluje projekt „Návrat starých plodin do Moravského krasu“, jehož cílem je vyhledání a odzkoušení pěstování a využití tradičních odrůd a krajových forem, jejich uchování v regionu a osvěta mezi zemědělci a veřejností pro jejich pěstování na větších plochách.
V letošním roce bylo v Moravském krasu na pěti lokalitách vyseto např. svatojánské žito, krajová odrůda hrachoru z Bílých Karpat, pšenice jednozrnka, pšenice dvouzrnka, krajové odrůdy nahého ječmene z Beskyd, len, konopí, jedlý zahradní bob, cizrna, světlice barvířská, pískavice řecké seno atd. Společně s kulturními rostlinami byly vysety i v regionu v současnosti vymizelé plevely jako např. koukol, hlaváček letní a sveřep stoklasa.
Bližší informace:
Ing. Jozef Jančo, MAS Moravský kras, 679 13 Sloup 221, tel. 739 042 933
e-mail: masmk@seznam.cz
Zdroj: mas
Autor: redakce APIC
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Tento projekt je podporován
Novinky
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
» více
Sledujte TV APIC
Počasí
22.11.
-5°C / 1°C
23.11.
-3°C / 2°C
24.11.
1°C / 5°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A