Navrhované změny ohledně pesticidů v EU
14.8.2006
Komise přijala k projednávání dva návrhy, podle nichž by měla být aktualizována a zjednodušena legislativa týkající se pesticidů. Cílem je další harmonizace v rámci Společenství a stimulace výzkumu takových postupů na ochranu rostlin, které jsou vstřícnější k životnímu prostředí. Návrhy se však nelíbí ani Evropské organizaci na ochranu rostlin (ECPO) - ani „zeleným“ (EEB = European Enviromental Bureau). Jedni nechtějí další komplikace při schvalování přípustných prostředků, druzí to považují za taktiku pro setrvalé používání pesticidů.
Podle prvního návrhu by EU měla být rozdělena do tří regionů (severní, střední a jižní) a pesticidy by se v budoucnu schvalovaly přímo pro jednotlivé regiony s ohledem na půdní a klimatické podmínky. Členské státy by nesměly určité látky zcela zakazovat, ale mohly by podle svých individuálních potřeb zavést „opatření pro zmírnění rizika“, tzn. stanovit používané limity, vzdálenosti od vodních toků apod.
Nově schválený produkt – pesticid má být schválen nejprve na 10 dní, a pokud se při dalších testech neobjeví problém, bude platit schválení na dobu neurčitou. K revizi by mělo docházet každých 10 let.
Podle druhého návrhu by mělo dojít k urychlení procesu schvalování tak, aby rozhodnutí padlo do dvou let. Tato lhůta je však podle EPCA (Equipe Perigourdine de Chimie Appliquee) z hlediska proveditelnosti nereálná. Obvykle se na rozhodnutí čeká 4 až 6 let.
Pro farmáře má platit povinné vedení záznamů o použití pesticidů a národní státní orgány budou muset vytvořit „národní akční plány“ za účelem školení uživatelů pesticidů, za účelem ochrany před kontaminací vod a se zaměřením na podporu zemědělství s nízkou úrovní používaných pesticidů nebo bez nich (jako ekologické zemědělství).
Komise již postupně vyřadila 460 z 1000 přípustných pesticidů a pro nejbližší další roky počítá s vyřazením ještě asi šesti nebo osmi. Navrhuje se, aby byla zavedena skupina „náhradních látek“, které by byly alternativou pro lepší ochranu prostředí.
EU Food Law, 2006, č. 264, s.12
Zdroj: uzpi
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem