Travní siláž ve výživě telat
15.6.2006
Dobré seno je ideálním objemným krmivem pro chovná telata, protože v kombinaci s jadrným krmivem díky svým strukturálním vlastnostem pozitivně ovlivňují raný vývoj bachoru. Tento druh krmiva nebývá vždy v zemědělských podnicích, zaměřených především na produkci siláží, k dispozici v dostatečném množství a kvalitě. Z tohoto důvodu byl v německém Spolkovém výzkumném zemědělském ústavu v Braunschweigu-Völkenrode (FAL) proveden jeden experiment v odchovu telat, který měl dát odpověď na otázku, zda je možné plnohodnotně nahradit seno travní siláží.
Do pokusu bylo zařazeno 42 časně odstavených jaloviček černostrakatého plemene z vlastního stáda (pokus trval 112 dní). Polovina telat (21 zvířat) dostávala po ukončení období zkrmování mleziva seno, druhá polovina (pokusná skupina) výhradně jenom travní siláž (z krátké řezanky) až do nasycení. Také jadrné krmivo bylo telatům podáváno ad libitum až do množství 2 kg na den.
Denní spotřeba objemných krmiv (sušiny) byla v průměru ve skupině krmené senem 1,95 kg, ve skupině se siláží 1,86 kg na tele. Vzhledem k vývoji hmotnosti zvířat se nejednalo o žádný velký rozdíl. Poněkud nižší přírůstky telat z pokusné skupiny v průběhu prvních týdnů byly později kompenzovány díky vyšším přírůstkům během odchovu. Ani poruchy trávení, ani růstové výkyvy se po odstavu nevyskytly, takže rozvoj předžaludků probíhal stejným způsobem jako při zkrmování sena.
Z výsledků pokusu lze učinit závěr, že kvalitní travní siláž je možné podávat také mladým telatům jako jediné objemné krmivo. Předpokladem je ovšem, že siláž bude telatům předkládána denně čerstvá a ve žlabu nebudou zůstávat žádné zbytky krmiva. U telat krmených siláží se častěji vyskytovaly řidší kašovitá stolice v porovnání se skupinou, která byla krmena senem, z toho plyne zvýšená potřeba podestýlky. Při porovnání nákladů na odchov se ukázalo, že se zkrmování siláže je výhodnější z hlediska nižších nákladů na jednotku živin.
Zdroj: uzpi
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem