Požadavky členských států EU na finanční odškodnění následků ptačí chřipky
13.6.2006
Komise EU koncem dubna oznámila, že obdržela žádosti o finanční pomoc od třinácti členských států podle nové dohody o subvencích, jež byla uzavřena letos v dubnu.
Dohoda umožňuje, aby zemědělci s chovem drůbeže dostali finanční pomoc na úhradu ztrát způsobených krizí v souvislosti s ptačí chřipkou. Tato pomoc by byla financována v poměru 50:50 ze společných fondů EU a prostředků příslušných členských států. Podle informací EU předložilo 13 členských států (Česko, Německo, Řecko, Španělsko, Francie, Irsko, Kypr, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Portugalsko, Slovensko, Itálie) požadavky na podporu EU, která může být poprvé poskytnuta farmářům, kteří jsou poškozeni vlivem tržních ztrát, spíše než aby tyto prostředky byly vyhrazeny pouze pro ty podniky, které jsou přímo postiženy výskytem nemoci. Očekávalo se také od Nizozemska a Dánska, že předloží podobnou žádost, protože nedávno se i zde vyskytla u domácí drůbeže ptačí chřipka.
Země, které podaly žádost o finanční pomoc od EU, musí nyní čekat, až Komise zhodnotí jejich žádosti a rozhodne, zda budou vybrány pro spolufinancování podpory. Na neformálním setkání ministrů zemědělství EU v rakouském Kremsu na konci května zemědělská komisařka Mariann Boelová Fischerová řekla novinářům, že nepovažuje krizi související s ptačí chřipkou za překonanou, i když poslední údaje Komise ukazují na všeobecné zlepšení spotřeby drůbežího masa a určitou stabilizaci cen. Dále ministryně upozornila, že volně žijící ptáci budou opět migrovat přes Evropu, což může způsobit recidivu nedávných problémů s ptačí chřipkou a situace se může opakovat.
Zdroj: uzpi
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem