Porovnání přístupu ČR s požadavky směrnice Rady 91/676/EHS
13.6.2006
Jedním ze sledovaných předpisů je i nařízení vlády č. 103/2003 Sb., implementující směrnici Rady 91/676/EHS o ochraně vod před znečištěním způsobeným dusičnany ze zemědělských zdrojů (nitrátová směrnice). Uplatnění této směrnice v ČR však nejde nad rámec jejích požadavků. Akční program navíc respektuje podmínky zákona č. 156/1998 Sb., o hnojivech a vychází převážně z požadavků vyhlášky č. 274/1998 Sb., o skladování a způsobu používání hnojiv, zejména pokud jde o potřebu skladovacích kapacit na statková hnojiva. Navíc, v rámci přípravy implementace nitrátové směrnice, byl na základě intervencí řešitelů nitrátové směrnice v této vyhlášce o jeden měsíc snížen původně nastavený požadavek na skladovací kapacity na tekutá statková hnojiva. Od roku 1998 byly totiž touto vyhláškou požadovány skladovací prostory na pětiměsíční produkci kejdy a čtyřměsíční produkci močůvky a hnojůvky, a to bez ustanovení přechodného období. Nelze tedy tvrdit, že by plnění investičních požadavků, zejména s ohledem na finanční prostředky na výstavbu skladovacích prostor pro statková hnojiva, bylo problematickou částí právě akčního programu nitrátové směrnice.
Další požadavky akčního programu nitrátové směrnice vycházejí z obecně známých poznatků a zemědělci je znají z dob studií, z metodik výživy rostlin, slyšeli o nich již dříve na školeních apod. Ve svém důsledku by lepší péče o živiny měla přinést zemědělcům i finanční efekt (1 kg zbytečně ztraceného dusíku, např. po podzimní aplikaci, má hodnotu cca 20 Kč v nakoupeném minerálním hnojivu).
Požadavky směrnice Rady 91/676/EHS na zemědělské hospodaření jsou uvedeny v článcích č. 4 a 5, s odkazem na přílohy č. II a III této směrnice.
Požadavek podle čl. 4 a): „zásady správné zemědělské praxe“
Pro podmínky ČR byly zpracovány Zásady správné zemědělské praxe zaměřené na ochranu vod před znečištěním dusičnany ze zemědělských zdrojů (ZSZP NS), dále jen Zásady. Z hlediska potřeby ochrany vod na celém území je doporučováno jejich zavádění zemědělci na základě dobrovolnosti, i mimo vymezené zranitelné oblasti.
Povinná ustanovení dle přílohy II A směrnice Rady 91/676/EHS (číslo ustanovení a požadavek směrnice) a jejich zapracování do českých Zásad (číslo článku Zásad):
1. období nevhodná pro hnojení (čl. 3)
2. hnojení na svažitých pozemcích (čl. 4)
3. hnojení na podmáčené, zaplavené, promrzlé nebo sněhem pokryté půdě (čl. 5)
4. hnojení v blízkosti vodních toků (čl. 6)
5. skladování statkových hnojiv a objemných krmiv (čl. 7)
6. postupy hnojení s cílem omezení úniků živin (čl. 8)
Nepovinná ustanovení dle přílohy II B a jejich zapracování v českých zásadách:
7. obhospodařování půdy, včetně střídání plodin (čl. 9, jen obecné doporučení)
8. udržování minimálního rostlinného pokryvu (čl. 9, jen obecné doporučení)
9. vypracování plánů hnojení (čl. 10)
10. předcházení znečištění vod v zavlažovacích systémech (čl. 11, jen obecné doporučení)
Požadavek podle čl. 4 b): „programy, školení, poskytování informací“
Od roku 2000 soustavně probíhá program školení a vzdělávání zemědělců, poradců i pracovníků kontrolních institucí (ÚKZÚZ, ČIŽP, SZIF). Bylo uspořádáno přes 150 seminářů na téma „nitrátová směrnice, ochrana vod v podniku“. Je provozována webová stránka nitrátové směrnice http://www.agronavigator.cz/nitrat. Na přípravě Zásad a Akčního programu se v rámci devíti Regionálních pracovních skupin podíleli pracovníci poradenské sítě, zástupci MZe a odborných institucí i zástupci zemědělské praxe. V rámci dotačního titulu 9.F je poskytováno poradenství zaměřené na ochranu vod v zemědělství.
Zpracované podklady:
- publikace Zásady správné zemědělské praxe zaměřené na ochranu vod před znečištěním dusičnany ze zemědělských zdrojů, s komentářem a užitečnými přílohami (2003),
- publikace Nařízení vlády č. 103/2003 Sb., o stanovení zranitelných oblastí a o používání a skladování hnojiv a statkových hnojiv, střídání plodin a provádění protierozních opatření v těchto oblastech, s
Zdroj: uzpi
Autor: redakce APIC
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Tento projekt je podporován
Novinky
28.11.2024
Vestibul Krajského úřadu Libereckého kraje zaplní 4. prosince od 9 do 15 hodin regionální výrobci. Pro zájemce připravili pochutiny, které mohou posloužit jako vánoční dárek. Většina producentů, kteří se akce zúčastní, jsou oceněni prestižními značkami Regionální potravina Libereckého kraje a Výrobek roku Libereckého kraje.
» více
Sledujte TV APIC
Počasí
28.11.
3°C / 6°C
29.11.
2°C / 6°C
30.11.
-1°C / 3°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A