Databáze nepotravinářských plodin
2.6.2006
The National Non-Food Crops Centre (NNFCC; Velká Británie) vytváří databáze obsahující informace týkající se řady problematik souvisejících s nepotravinářským využitím plodin. Prostřednictvím internetu je v současné době k dispozici pět databází:
* databáze plodin,
* databáze organizací,
* databáze výzkumu,
* statistika nepotravinářských plodin,
* knihovna.
Databáze plodin
V současné době obsahuje dokumenty týkající se pěstování a nepotravinářského využití ca 200 plodin. Údaje byly převzaty z výzkumného projektu EU zaměřeného na nepotravinářské využití plodin, který byl řešen pod názvem IENICA (Interactive European Network for Industrial Crops and their Applications).
Databáze organizací
Jde vyhledávat organizace podle zaměření jejich aktivit (šlechtitelské, pěstitelské, zpracovatelské aj.), podle typu plodiny (poskytující biomasu, sacharidy, vlákninu, olejniny, bílkoviny aj.), podle typu organizace (vysoké školy, vládní, soukromé, neziskové aj.), podle vyráběných nepotravinářských výrobků (pojiva, zemědělské produkty, barviva, chemikálie aj.).
Databáze výzkumu
Obsahuje výzkumné projekty řešené ve Velké Británii od roku 1980. Jde o projekty typu ekonomických analýz až po praktické polní pokusy a zpracovatelská zařízení.
Statistiky
Statistické údaje jsou převzaty z EU projektu IENICA. Pro řadu plodin s nepotravinářským využitím jsou k dispozici jen omezené údaje.
Knihovna
Obsahuje elektronické kopie publikací NNFCC a archiv prezentací připravených pro akce NNFCC. Sekce strategie obsahuje strategické dokumenty (vlády UK, mezinárodní, regionální aj.). Sekce výrobky obsahuje dokumenty vztahující se k jednotlivým výrobkům, které lze vyrábět z plodin. Sekce plodiny dokumenty týkající se plodin, které lze použít pro průmyslové účely.
Přehled různých typů základen souvisejících s plodinami pro nepotravinářské využití
Zdroj: uzpi
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem