Odstav selat ve 3 týdnech je ve velkých podnicích „in“
1.6.2006
Menší zemědělské podniky mají tendenci odstavovat selata ve 4 týdnech věku, zatímco ve velkých podnicích se selata odstavují již ve 3 týdnech. Tímto opatřením je možné výrazně zkrátit období mezi jednotlivými porody, což má pozitivní vliv na počet odstavených selat na prasnici za rok. To jsou výsledky vzájemného porovnávání zemědělských podniků využívajících odstav ve 3 nebo 4 týdnech, který provedli odborníci z Vestfálského výrobního kroužku.
Pozoruhodné je, že podniky, které využívají zkrácený odstav selat ve 3 týdnech a poskytují tak prasnicím relativně krátké období na regeneraci, dosáhly vyššího počtu živě narozených selat v jednom vrhu než podniky s pozdějším odstavem (11,3 oproti 11,0 selat). Protože současně se zkrácením délky pobytu selat u matek je možno od těchto prasnic získat o 0,2 vrhu za rok navíc, dochází k ročnímu nárůstu počtu odstavených selat na prasnici o 2,5 kusu. Pouze v počtu remontních zvířat předčily podniky s odstavem selat ve stáří 4 týdny srovnávací skupinu podniků (40,5 % resp. 41,2 %).
Díky zkrácenému období kojení selat byla potřeba krmiva pro prasnice mírně nižší (1,18 resp. 1,20 t na prasnici za rok). Na jedno odstavené sele při 4týdenní výživě u matek je třeba vynaložit náklady na krmiva ve výši 10,14 EUR. Pokud jsou selata u matek jen po dobu 3 týdnů, jsou náklady na jedno sele 10,61 EUR.
Závěr: Při třítýdenním kojení selat u matek je možné dosáhnout dobrých parametrů užitkovosti. Ale požadavky na management jsou podstatně vyšší, především se jedná o opatření v oblasti udržení dobrého zdravotního stavu a výborných hygienických podmínek v podniku. Proto je nutné v každém podniku individuálně vybrat správnou dobu pobytu selat u matek.
Zdroj: uzpi
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem