Zajištění optimální říje u prasnic po odstavu selat
31.5.2006
Faktory jako světlé, optimálně strukturované připouštěcí centrum a správně dávkovaný kontakt s kancem prubířem podporují nástup říje u prasnic po odstavu selat.
Interval mezi odstavem selat a nástupem prvních příznaků říje má v průměru délku 5 dní. U některých prasnic však dochází k časovému posunu nebo k nástupu říje nedochází vůbec. Opožďování nástupu říje vede k posunu data inseminace v celé skupině v porovnání se skupinami, kde se tyto problémy nevyskytují.
Chovatelé prasnic mohou ovlivnit nástup říje některými opatřeními v rámci managementu a krmení prasnic po odstavu. Některé typy:
• Po odstavu je třeba prasnicím zajistit bohatou nabídku kvalitního krmiva. Při tzv. flushing krmení hraje podstatnou roli především zajištění dostatečného množství energie. Prostřednictvím flushingu je možné u prvniček a starých prasnic zajistit vyšší míru ovulace.
• Opatření podporující nástup říje je nutné zintenzívnit. K tomu patří např. sprchování prasnic po odstavu a také dávkovaný styk s kancem prubířem. Také výběh spojený se změnou klimatu působí pozitivně na nástup říje. Podpůrný význam může mít také úprava světelného režimu s délkou mezi 12 až 16 hodinami a intenzitou 300 až 500 luxů ve výši hlavy zvířat.
• Důležitým opatřením je také vypracování zkoušky kondice. Prasnice hodně vyčerpané po odstavu mají problémy s nástupem následující říje. V případě, že prasnice ztratí více než 15 % svojí živé hmotnosti, je vznik problémů v oblasti plodnosti předem naprogramován. Pokud dochází v chovu k výskytu problémů s příliš vyčerpanými prasnicemi následkem laktace je třeba pokusit se o zvýšení příjmu krmiva v porodně. To je možné např. zařazením chutnějších druhů krmiv, lepší hygienou krmení nebo zvýšení frekvence podávání jednotlivých porcí krmiva za den.
• Protože tyto problémy se vyskytují především u prvniček, je třeba dbát na správný termín prvního zapouštění, který by se měl pohybovat okolo 240 dní. Pokud ponecháme zvířatům dostatek času, přivyknou zárodkům nacházejícím se v daném stájovém prostředí. Kromě toho je také nutné, aby měly mladé prasnice při prvním zapouštění dostatečnou výšku hřbetního špeku.
• U problematických zvířat se osvědčilo používání PMSG- nebo kombinovaných preparátů k nastartování pohlavního cyklu. Každý případ je třeba konzultovat s veterinárním lékařem, především o tom jaký preparát a jaké dávkování je vhodné. Pokud jsou prasnice příliš laktací vyčerpány, je možné v ojedinělých případech přistoupit k vynechání jednoho pohlavního cyklu.
Zdroj: uzpi
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem