Věnujte pozornost i jiným nemocím, než je ptačí chřipka
31.5.2006
Jedním z potenciálních nebezpečí je klasický mor prasat, který byl diagnostikován na počátku dubna v Německu v Severním Porýní Vestfálsku. Vzhledem k tomu, že trvalo určitou dobu, než byla nákaza v chovech rozpoznaná, rozvlekla se do více chovů.
Přestože byl v České republice klasický mor prasat naposledy zjištěn v chovu prasat v červnu roku 1997 (na Kroměřížsku) a u černé zvěře ještě v listopadu roku 1999 (též v okolí Kroměříže až Zlína), je potřeba být stále ve střehu, dodržovat ochranná opatření a zabránit kontaktu domácích prasat s černou zvěří. Důvodem je nejen nebezpečí klasického moru prasat, ale i dalších nemocí, jako je Aujeszkyho choroba nebo brucelóza prasat.
Díky systému veterinárního dozoru a tomu, že klasický mor prasat (ale i zmíněnou Aujeszkyho chorobu prasat) se v českých chovech nevyskytuje, může ČR bez problémů obchodovat jak vepřovým masem, tak masem divokých prasat – černé zvěře.
V souvislosti s dovolenými a výskytem některých nemoci SVS ČR uvádí, že se např. v některých vnitrozemských částech Turecka potýkají již řadu měsíců se slintavkou a kulhavkou a upozorňuje, že cestující ze zemí, kde se slintavka a kulhavka vyskytla nesmějí vyvážet žádné suroviny a potraviny živočišného původu.
Pro příchozí ze zemí mimo EU platí, že na území Unie nelze potraviny živočišného původu a mléčné výrobky pro vlastní spotřebu dovážet vůbec.
SVS ČR, 26. 05.06
Zdroj: svs
Autor: redakce APIC
Regionální potravina

Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko

Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Tento projekt je podporován


Novinky
26.3.2025
Aktuální informace o vývoji nákazové situace v souvislosti se slintavkou a kulhavkou.
» více
Sledujte TV APIC

Počasí
17.04.

12°C / 23°C
18.04.

11°C / 18°C
19.04.

9°C / 18°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A