Jeden nebo dva kanci prubíři?
31.5.2006
K dosažení optimálních výsledků plodnosti je třeba denně provádět kontrolu nástupu příznaků říje a inseminaci provádět pouze v přítomnosti kanců. Důležitou roli hrají přitom pachové látky obsažené ve slinách kanců, kteří je distribuují prostřednictvím tzv. šplíchání. Ale také typické chrochtání kanců představuje pro prasnice signál k celkovému uvolnění v oblasti pohlavních orgánů. Tím je zajištěna v průběhu inseminace dobrá aktivita dělohy a urychlení transportu semenných buněk do vejcovodu.
• K fixaci kance u jednotlivých prasnic, u kterých zrovna probíhá kontrola nebo inseminace používá mnoho zemědělských podniků zábrany s jednoduchou obsluhou v chodbě, kterou kanec prochází mezi prasnicemi. Při pohybu chodbou by kanec neměl mít žádný vizuální kontakt s následující skupinou prasnic, proto se doporučuje používat uzavřená hradla.
• Větší zemědělské podniky nezřídka využívají ke kontaktu s prasnicemi kance dva, které střídavě nasazují ráno nebo večer. V případě, že jeden z kanců nemůže svoji funkci zastávat, není chovatel nucen obejít se bez kontaktu kance s prasnicemi.
• Tato strategie má pozitivní vliv také na mladé prasnice. Jak prokázal jeden kanadský výzkum, podíl mladých prasnic se spontánní říjí se při kontaktu se dvěma kanci rapidně zvýšil – rozdíl se pohyboval mezi 40 až 50 % v závislosti na počtu dní nutných k nástupu říje.
Zdroj: uzpi
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem