Hořčice může být alternativou ochrany rostlin pro mnoho problémů obtěžujících pěstitele. Výzkum prováděný ve státu Washington ukazuje, že používání některých odrůd hořčice na zelené hnojení potlačuje semena plevelů a některé škůdce žijící v půdě. Rozklad rostlinného materiálu při zeleném hnojení omezil klíčení některých druhů plevelů. V souvisejícím výzkumu jsou některé hořčice, když jsou použity jako „biofumigant“, účinnější než jiné. Ale v jiném výzkumu se používání hořčice k omezování háďátek, zvláště u brambor, ukázalo jako méně účinné než možnosti odrůd jiných druhů rostlin.
Dr Rick Boydston, odborník na plevele z výzkumné organizace ARS (Agricultural Research Service) amerického ministerstva zemědělství konstatuje určitý stupeň potlačování plevelů, když je hořčice pěstována jako podzimní krycí plodina, sečená ještě zelená a zapravená do půdy. K omezení plevelů dochází také při pěstování jiných krycích plodin, jestliže plevelům, které klíčí s krycími plodinami, není umožněno, aby produkovaly na podzim nová semena.
Nejcitlivější vůči tomuto procesu jsou malé semenáčky plevelů. Někdy lze pozorovat jen opoždění při vzcházení. Co vědci opravdu vědí, je, že část biofumigačního účinku náleží isothiokyanátům, chemickým vedlejším produktům, které jsou výsledkem rozkladu rostlinného materiálu. Tyto vedlejší produkty se ukázaly jako toxické vůči okolním organizmům. Někdy farmáři nedostanou hořčici do půdy na podzim a musí udělat tuto operaci na jaře. Jestliže hořčice není vymrzlá a je stále zelená, musí čekat dva nebo tři týdny před jarním setím, protože hořčice by mohla mít nepříznivé účinky na plodinu.
Výzkumníci vidí, že používání biofumigantů, které je poměrně nákladné, musí být vyrovnány hodnotou, kterou plodina může poskytnout. Pěstitelé brambor vidí největší hodnotu používání hořčic v potlačování háďátek a semen plevelů a v dusíku, který může být zachycen v půdě díky zelenému hnojení.
Ale jiný výzkumník, který se specializuje na výzkum háďátek u všech plodin, sdělil, že hořčice se ukázaly jako méně účinné v potlačování háďátek než některé jiné rostliny, které zkoumal. Ačkoli hořčice ve Washingtonu poskytla určitý stupeň potlačení háďátek u brambor, nestačilo to v případě, když byla použita samotná, na to, aby poskytla vysoké standardy tolerance vůči háďátkům. Výzkumník z organizace Agriculture and Agri-Food Canada v Ontariu sdělil, že používání hořčice pro zelené hnojení a potlačování háďátek může v Ontariu fungovat, protože zde existují různé standardy pro dovolená háďátka v půdě. Stinnou stránkou pro používání hořčice jako zeleného hnojení kdekoli v Kanadě je kratší vegetační sezóna, která nedovoluje farmáři sklidit jednu plodinu, hořčici - umožnit jí dozrát a pak ji zaorat, a to všechno předtím, než nastane zima. Zkoušel novou odrůdu hořčice tolerantní vůči chladu, která může pro tento účel fungovat skutečně dobře v Kanadě. Mohla by být zapravena až v říjnu.
Andy McGuire z amerického ministerstva zemědělství ve Washingtonu hodnotí odrůdy hořčice, aby nalezl ty, které jsou nejúčinnější. Zaznamenal určitou inkozistentnost v regulaci plevelů. Ale došlo také k určitému stupni regulace verticilliového vadnutí (Verticillium dahliae) u brambor při užívání hořčice. Bohužel, hořčice jako krycí plodina není laciná z hlediska nákladů na pěstování, proto musí být používána u plodiny s vysokou návratností. Nicméně někteří pěstitelé brambor jsou schopni používat hořčici jako náhražku jiných fumigantů a to šetří náklady.
Je třeba se ještě mnoho naučit o používání hořčice a protože její pěstování je nákladné, výzkumný tým zvažuje jiné druhy plodin, které by mohly poskytnout stejnou intenzitu potlačování škůdců při menších nákladech. Zkoumá například súdánskou trávu navíc k hořčici jako krycí plodině. Protože hořčice je drahá, tento tým ji zkouší také jako plodinu na biopalivo spíše než jako krycí plodinu.
Pak existují kombinace odrůd, o kterých uvažuje výzkumník McGuire. Zjistil, že nej
Zdroj: uzpi
Autor: redakce APIC