Budou rolníci bez dotací?
22.5.2006
Světová obchodní organizace tlačí na to, aby od roku 2010 padla většina vývozních dotací, což by znamenalo, že nebude možné vyvážet nadprodukci, jako tomu bylo doposud. Už teď by proto měl Brusel snižovat výkupní cenu obilí, jinak přebytky Evropu zahltí. Prozatím platí systém, kdy státy vykupují od farmářů přebytečnou pšenici, kterou Unie se ztrátou vyváží.
V dalších letech by měly skončit i veškeré další výrobní dotace a regulace trhu. Větší podporu by naopak měly získat nezemědělské podnikání na venkově a péče o krajinu. Na Evropu totiž prostřednictvím WTO tlačí rozvojové země, které mají nižší výrobní náklady a zemědělci států Unie budou vystaveni veliké konkurenci, v níž obstojí pouze připravení, tj. špičkově řízené větší firmy v nejlepších přírodních podmínkách. Největší přelom nastane s novým rozpočtem Unie, tj. po roce 2013, v němž se odrazí důsledky nátlaku WTO.
Někteří čeští zemědělci se na změny podnikání připravují, například se chtějí zaměřit na energetické využití své produkce, tedy pěstovat plodiny nikoli pro potraviny, ale jako surovinu-obnovitelný zdroj energie, pro biolíh apod.
Řada podnikatelů si ale myslí, že obstojí v konkurenci s dosavadní výrobou, protože je levnější než produkce malých západoevropských farem. To je ekonomický zákon. Ten může narušit leda to, že tamní farmáři budou brát dál dotace na produkci, ale u nás půjdou peníze takzvaně na krajinu, to je třeba na cyklostezky. Mělo by však platit i po reformě agrární politiky Unie, že jednotlivé země by neměly zvýhodňovat dotacemi své zemědělce na úkor druhých.
Jak se změní evropské zemědělství – shrnutí
• Do roku 2010 se sníží cena obilí, které vykupuje stát.
• Od roku 2010 se téměř zruší dotace na export přebytků a spolu s tím se postupně zruší i výrobní kvóty.
• Od roku 2013 se sníží celkové dotace, přičemž významná část dotací na produkci se přesune do podporu venkova a na ekologii.
• Pod tlakem WTO se evropský trh více otevře dovozu z mimoevropských zemí, zejména rozvojových.
Zdroj: uzpi
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem