Alternárie infikují rostliny bramboru
22.5.2006
V některých oblastech pěstování brambor se často vyskytuje hnědá skvrnitost listů bramboru způsobená houbami r. Alternaria. Vliv na výnosy dosud nebyl ještě zcela objasněn. Zvláště u pozdě dozrávajících odrůd brambor na výrobu škrobu však zřejmě v důsledku napadení rostlin alternáriemi dochází k výraznému snížení výnosu škrobu. Rané konzumní odrůdy oproti tomu nebývají postiženy. Vedle povětrnostních vlivů a stresových faktorů hraje z hlediska rozsahu napadení a možných ztrát roli zejména náchylnost odrůd.
Speciální fungicidy na ochranu brambor proti hnědé skvrnitosti listů nejsou k dispozici. Proti této chorobě jsou však účinné některé fungicidy proti plísni bramborové. Účinné látky mancozeb/maneb a metiram (Polyram) vykazují účinky, zatímco přípravek Ranman není účinný a působení Shirlanu je minimální. Strategie ošetření musí být naplánována včas, protože alternárie infikují rostliny bramboru již krátce po jejich vzejití. K propuknutí epidemie dochází zpravidla mnohem později, avšak ukázalo se, že aplikace mancozebu dosahuje relevantní účinnosti pouze tehdy, když je účinná látka ve sledu postřiků aplikována od začátku. Přitom množství účinné látky nesmí být nižší než 1000 g . ha–1 na ošetření. Toho lze při běžném sledu postřiků dosáhnout relativně snadno, protože většina preparátů obsahuje mancozeb. Přípravky Ranman nebo Shirlan je možno kombinovat s fungicidy s obsahem této účinné látky.
Díky široké nabídce fungicidů proti plísni bramborové lze ve sledu postřiků bez problémů měnit účinnou látku. Využívání široké palety fungicidů s obsahem různých účinných látek tak působí proti vývoji rezistence.
Zdroj: uzpi
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem