Ptačí chřipka skončila
18.5.2006
Přestože se v ČR již několik týdnů nevyskytly další případy ptačí chřipky, nelze podle Milana Maleny, ústředního ředitele Státní veterinární správy ČR, stoprocentně vyloučit, že by se u volně žijících ptáků nemohla ptačí chřipka opět objevit i přesto, že letní období není pro chřipkové viry příznivé.
Také skutečnost, že se v posledních dnech opět objevila ptačí chřipka v Rumunsku, je důvodem pro pokračování v monitoringu – vyšetřování uhynulých, zejména vodních ptáků, a také drůbeže.
Až dosud bylo na území ČR vyšetřeno od počátku roku 2006 celkem 2 444 ptáků. Z toho bylo 2 162 volně žijících a z nich bylo nejvíce kachen divokých (678), dále 368 volavek a 294 labutí. Drůbeže bylo vyšetřeno 277 a dokonce i pět exotických ptáků. V posledních týdnech je vyšetřováno méně ptáků než tomu bylo v období tahů migrujících ptáků.
Pokud nejsou v EU zjišťovány další případy aviární influenzy, jsou ochranná opatření odvolávána prakticky stejným způsobem jako v ČR. V nečlenských zemích, kde se ptačí chřipka vyskytla (i v Rumunsku), platí zákazy dovozu jak živých ptáků, tak drůbežích produktů tepelně neopracovaných, peří a násadových vajec.
Chovatelé mají, při jakékoli podezřelé změně zdravotního stavu chované drůbeže, povinnost zpravit místně příslušnou veterinární správu, a to zejména v případě několikadenního poklesu snášky, nebo poklesu příjmu potravy.
SVS ČR, 16. 5.06
Zdroj: svs
Autor: redakce APIC
Regionální potravina

Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko

Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Tento projekt je podporován


Novinky
26.3.2025
Aktuální informace o vývoji nákazové situace v souvislosti se slintavkou a kulhavkou.
» více
Sledujte TV APIC

Počasí
17.04.

12°C / 23°C
18.04.

11°C / 18°C
19.04.

9°C / 18°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A