Nutriční strategie pro zlepšování kvality drůbežího masa
17.5.2006
Obecně se uvádí, že maso je z nutričního hlediska výběrová a ne základní složka lidské stravy a navíc je známá těsná souvislost mezi spotřebou masa a výskytem rakoviny. Termín maso je odborný název pro červené maso a zpracované maso se týká především hovězího, jehněčího a vepřového masa (drůbeží a rybí maso jsou vyloučeny). Souvislost mezi spotřebou masa a rakovinou se týká hlavně rakoviny střeva a konečníku. Za možnou příčinu se považuje vliv karcinogenního oxidu dusného produkovaného v tlustém střevu lidí v souvislosti s konzumací červeného masa, zatímco bílé maso neovlivňuje působení této látky. Drůbeží a rybí maso není spojováno se zvýšeným rizikem rakoviny.
Vzhledem k tomu, že se neočekává změna v konzumaci červeného masa se ukazuje potřeba změnit složení potravin živočišného původu (mléka, masa a vajec) tak, aby se zvýšil jejich příznivý vliv na zdraví spotřebitelů. Nutriční strategie pro zlepšení kvality potravinových výrobků živočišného původu zahrnují relativně nové postupy, které se současně týkají výživy zvířat, výroby potravin a výživy lidí. Využívají se ke změnám ve složení živočišných výrobků tak, aby lépe vyhovovaly výživě lidí a podpořily funkční vlastnosti potravin živočišného původu, významných pro zdraví spotřebitele.
Změny ve složení produktu pomocí výživy zvířat se často týkají drůbeže a drůbežího masa. Jedná se především o změnu ve složení mastných kyselin v jatečném těle a o zvýšení oxidační stability drůbežího masa.
Zdroj: uzpi
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem