Čtrnáctý Bartákův hrnec putuje do Deblína
17.5.2006
Ekofarma se nachází v malé vesnici Deblín u Tišnova, kde rodina Štěrbových obhospodařuje 30 hektarů orné půdy, ekologicky pěstuje zeleninu, brambory, obiloviny a byliny. V moderní provozovně balí bio zeleninu a bio ovoce, zejména pro brněnské a pražské prodejny zdravé výživy a obchodní řetězce pod vlastní značkou „Ekofarma Deblín“. Byliny suší a dodávají k výrobě bio čajů. Chovají prasata, masný a mléčný skot. Ze získaného mléka připravují čerstvé sýry a tvaroh, které prodávají ze dvora a zájemci si pro ně jezdí z širokého okolí přímo na farmu.
Cena Bartákův hrnec
Tradiční cenu nejlepšímu ekologickému zemědělci roku uděluje PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců každoročně jednomu ze svých členů jako ocenění práce a dosažených výsledků v oblasti ekologického zemědělství. Cenou je putovní pohár plný symbolických zlaťáků v podobě desetikorun čerstvé ražby, tzv. Bartákův hrnec. Ten je pojmenovaný podle Richarda Bartáka, nestora českého ekologického zemědělství. Budoucí držitel poháru je vybírán na základě návrhů veřejnosti a Svazu PRO-BIO dle platných kritérií. Hodnocena je nabídka a kvalita služeb, produkce bioproduktů, ekologická uzavřenost hospodářství, délka členství ve Svazu a celkový dojem. Akce je vyhlašována pravidelně poslední květnovou sobotu v roce a probíhá vždy v místě oceněného. Jejím vyvrcholením je slavnostní předání putovního Bartákova hrnce plného "zlaťáků", které se vysypou novému držiteli zpravidla do ošatky či zástěry. Pro návštěvníky je tradičně připravena exkurze na farmě, ochutnávka farmářských výrobků a další doprovodný program.
Za 13 let existence Bartákova hrnce byli oceněni tito farmáři:
1992 – Růžena Rebrošová z Osvětiman
K tomu R. J. Barták: „Její statek mně připadal jako archa Noemova – bylo tam nejméně dvacet druhů šťastných zvířat, volně pobíhající prasátka mezi slípkami a kůzlaty a jako skutečná rarita páv, jezdící na koni.“
1993 – František Špatný z Bílska u Vodňan
Dobře prosperující ekologická farma s chovem koz a produkcí kozích bio sýrů.
1994 – Ing. Petr Weidenthaler, zahradnictví Luční údolí v Machové u Zlína.
Exkluzivní zelinář, který posléze přesunul sídlo svého zahradnictví do Velehradu. Překrásnou bio zeleninu prodává na tržnici ve Zlíně.
1995 – Jaroslav Netík ze Spáleniště u Dobrušky
Původně údržbář textilních strojů, manželka učitelka hudby. Vytvořili malé hospodářství, kde pěstují zeleninu, chovají krávy a huculské koně a nabízejí ubytování turistům.
1996 – Ing. Martin Hutař ze Starého Města pod Sněžníkem
Zakladatel a dodnes ředitel firmy PRO-BIO, s.r.o., našeho nejznámějšího zpracovatele bioproduktů.
1997 – Ing. Miloš Knápek z Horních Heřmanic
Ekofarma zaměřená na chov masných plemen skotu a poskytující agroturistiku na velmi vysoké úrovni. Knápkovi dnes uvažují o zřízení chráněných dílen na své ekofarmě.
1998 – František Březík z Kostelce u Zlína
Březíkovi jsou v okolí známí svým kravským bio mlékem a tvrdým sýrem. Při předávání poháru uspořádali rodinný koncert vážné hudby.
1999 – Ing. Tomáš Křišťan z Milotiček na Pelhřimovsku
Ing. Křišťan nejen vede statek zaměřený na produkci bio brambor a chov ovcí. Na statku také provádí polní pokusy a provozuje agroturistiku.
2000 – Ing. Zdeněk Ševčík z Pitína na Uherskohradišťsku
Sadař, který pěstuje různé druhy ovoce a suší je ve vlastní sušárně. Je zapojen do hnutí Tradice Bílých Karpat.
2001 – Jana Radičová, farma Babiny u Ústí nad Labem
Na své 770 ha velké farmě chová paní Radičová masný skot, kozy a koně. Pěstuje zde také ovoce a prodává sušené bylinné směsi. Pro zájemce nabízí vyjížďky na koních. Ve volném čase se věnuje muzicírování ve stylu country.
2002 – Josef Šourek, farma Filoun, Plavy u Jablonce nad Nisou
Chovatel mléčného skotu plemene Holštýn a obhospodařuje na sedmdesát hektarů půdy. Ze své mlékárny denně rozváží po celém okrese syrové mléko, pasterované mléko, měkký sýr, tvaroh, máslo i podmáslí.
2003 – rodina Abrlova z Pavlova pod Pálavou
Rodinná farma Pollau se nachází na úpatí Pálavských
Zdroj: asz
Autor: redakce APIC
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Tento projekt je podporován
Novinky
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
» více
Sledujte TV APIC
Počasí
22.11.
-5°C / 1°C
23.11.
-3°C / 2°C
24.11.
1°C / 5°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A