Čeští zemědělci se připojí k evropským protestům proti nekvalitním potravinám z dovozu 27. února

24.2.2025

Čeští zemědělci se připojí k vlně protestních akcí napříč Evropou proti dovozu nekvalitních potravin ze třetích zemí, kterým Evropská unie otevírá svůj trh stále více. Vyjedou proto s těžkou zemědělskou technikou na silnice po celé republice 27. února a na hraničních přechodech se setkají se zemědělci z jiných zemí. Vadí jim obchodní dohoda mezi EU a jihoamerickými zeměmi Mercosuru i bezcelní dovozy z Ukrajiny, kde nemusí dodržovat tak přísné normy a nemohou zaručit vysokou evropskou kvalitu potravin. České zemědělské organizace zároveň vyzývají vládu Petra Fialy, aby prosazovala spravedlivé podmínky na evropském trhu, které budou platit pro všechny.

Zvýšit dovozy hovězího masa, drůbežího masa nebo cukru do Evropy má obchodní dohoda s jihoamerickým sdružením Mercosur, kterou podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v loňském prosinci. „Na obchodní dohodu mezi Evropskou unií a zeměmi jihoamerického sdružení Mercosur, která má rozvolnit podmínky pro dovoz hovězího masa, drůbežího masa nebo cukru do Evropy, se musíme dívat pohledem producentů i spotřebitelů. Vnímáme ji jako pokryteckou, protože po evropských pěstitelích a chovatelích je vyžadováno dodržování mnohem přísnějších norem než jinde ve světě. Zároveň si chceme pustit na evropský trh zboží z Jižní Ameriky, které tyto standardy nesplňuje. Nejde pouze o totální pokřivení evropského trhu, ale také o zdraví spotřebitelů,“ řekl prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal.

K nárůstu objemů levného a méně kvalitního obilí a olejnin na evropském trhu povede asociační dohoda s Ukrajinou, kterou chce Evropská unie dojednat již k červnu letošního roku. Tato dohoda ale nenařizuje ukrajinským producentům dodržování stejných povinností pro pěstování plodin a chovy hospodářských zvířat, jako platí v Evropě. „Čeští zemědělci už mají s dovozy z Ukrajiny špatné zkušenosti z doby, kdy v této zemi vypukla válka, a nechtějí je opakovat. Příval levných obilovin a olejnin, v nichž navíc evropské dozorové orgány nejednou odhalily zakázané látky, tehdy způsobil prakticky kolaps celého trhu. Pěstitelé měli plné sýpky a nebylo kam uskladnit novou úrodu. Oprávněně se proto bojí, že asociační dohoda s Ukrajinou povede k opakování stejného scénáře. Nebráníme se obchodování s Ukrajinou, ale všechny dohody musí být uzavírány na férovém základě,“ uvedl předseda Zemědělského svazu České republiky Martin Pýcha.

Protestní akce českých zemědělců podporují Agrární komora České republiky, Zemědělský svaz České republiky, Iniciativa zemědělských a potravinářských podniků, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů a Společnost mladých agrárníků České republiky. Protesty podporuje také Potravinářská komora České republiky, která hájí zájmy zpracovatelů.

CO POŽADUJEME?
1. Zrušení obchodní dohody mezi EU a jihoamerickým sdružením MERCOSUR.
2. Nastavení nové dohody mezi EU a Ukrajinou s cílem ochránit evropské zemědělce.
3. Zajištění maximální garance ochrany trhu ze strany Evropské unie a zajištění rovných podmínek pro podnikání na evropském trhu.
4. Snížení byrokratické zátěže a diktátu ze strany Bruselu.
5. Podpora evropské občanské iniciativy „Stop falšovaným potravinám“, která usiluje o odtajnění skutečné země původu potravin. 
https://eci.ec.europa.eu/049/public/#/screen/home

Podrobnosti o plánovaných celorepublikových protestních akcích představíme na tiskové konferenci ve středu 26. února 2025 od 13 hodin v sídle Zemědělského svazu ČR (Hybernská 1613/38, Praha 1). Prosíme o akreditace na e-mail tiskove@akcr.cz do 25. února 14 hodin.

Autor: Editor obsahu

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Debata o směřování zemědělství a potravinářství v ČR

5.2.2025

17. února 2025 od 9:00 - Koloseum Liberec

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

23.02.
Počasí na den 23.02.
-4°C / 5°C

24.02.
Počasí na den 24.02.
1°C / 8°C

25.02.
Počasí na den 25.02.
2°C / 6°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A