Hektar půdy loni stál 360 360 Kč, meziročně o 4,8 procenta více, půda zdraží i letos
31.1.2025
Hektar zemědělské půdy stál loni 360 360 korun, což je o 4,8 procenta víc než v roce 2023, kdy hektar půdy stál 343 725 korun. Vyplývá to ze zprávy o trhu s půdou, kterou ČTK poskytla společnost Farmy.cz. Cena půdy podle dat společnosti roste dlouhodobě, za posledních deset let vzrostla o 220 000 korun za hektar. Podle odborníků, které ČTK oslovila, bude cena růst i nadále. Agrární komora ČR upozornila na to, že následkem zdražování půdy roste také cena pachtovného, což se promítá do vyšších nákladů zemědělců na produkci potravin.
Cenu půdy ovlivňuje lokalita, kvalita, úrodnost, ale i úroková sazba. "Například pozemky přímo sousedící s lesem jsou levnější vzhledem k vyšším ztrátám, způsobených konzumací úrody zvěří," uvedl Miroslav Rytíř ze společnosti Agro21 zabývající se organizací nákupu zemědělské půdy.
Podle realitního portálu Mojepole.cz, který zprostředkovává prodej pozemků, je půda nejdražší v okolí velkých měst a ve významných zemědělských lokalitách. "Nejlevnější pak bývají pastviny na horských svazích, které jsou těžko přístupné technikou," uvedl ředitel portálu Lukáš Cibulka.
Zpráva o trhu s půdou uvádí, že loni se zemědělská půda obchodovala nejčastěji za ceny v rozmezí 30 až 50 korun za metr čtvereční. Cena orné půdy byla v průměru o 24 procent vyšší než v případě trvalých travních porostů. Podle dat portálu Mojepole.cz činí rozptyl cen 25 až 150 korun za metr čtvereční.
Cibulka očekává, že ceny zemědělské půdy porostou i v letošním roce. Budou podle něj z velké části kopírovat vývoj cen nemovitostí, nárůst cen odhaduje od pěti do deseti procent. Mírný nárůst cen očekává také Rytíř.
Zemědělcům vadí, že cena půdy zvyšuje i pachtovné, tedy částku za dočasné užívání zemědělské půdy. Pachtovné se nejčastěji pohybuje od 3000 do 7000 korun za hektar ročně, uvádí Farmy.cz. Podle Českého statistického úřadu pachtovné loni meziročně zdražilo o 2,6 procenta. Státní pozemkový úřad loni po deseti letech navýšil sazby za pronájem zemědělské půdy ve vlastnictví státu.
"V ČR je podle statistiky ministerstva zemědělství propachtováno kolem 70 procent zemědělské půdy, a proto se jakékoliv zvýšení pachtovného promítá do vyšších nákladů zemědělců na produkci potravin," uvedl prezident komory Jan Doležal. Doležal také upozornil, že zemědělcům v posledních letech rostly i náklady na energie, pohonné hmoty či na mzdy, a mají tak omezené možnosti investovat do koupě půdy.
Společnost Agro21 potvrdila, že podíl kupujících se v poslední době mění ve prospěch nezemědělských investorů. "Nebo jsou to sice hospodáři, kteří ale nemají zemědělství jako svůj hlavní obor podnikání," dodal Rytíř.
Firma Farmy.cz zaznamenala loni 41procentní podíl nezemědělských investorů na realizovaných obchodech, zemědělských investorů bylo 59 procent. Podíl nezemědělských investorů podle ní klesá od roku 2021, zemědělských naopak přibývá. Portál Mojepole.cz tvrdí, že podíl zemědělských i nezemědělských investorů je podobný a nemění se.
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Novinky
Debata o směřování zemědělství a potravinářství v ČR
5.2.2025
17. února 2025 od 9:00 - Koloseum Liberec
Počasí
21.02.
-6°C / 4°C
22.02.
-5°C / 4°C
23.02.
-4°C / 5°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A