Srbsko plánuje velké investice do chovu zvířat a jeho kvality, české firmy na tom mohou vydělat

22.11.2024

Plemenný skot a genetický materiál pro jeho rozmnožování by mohli ve větší míře v nejbližších letech exportovat čeští chovatelé a šlechtitelé do Srbska. Zájem o tyto dodávky potvrdil srbský ministr zemědělství, vodohospodářství a lesnictví Aleksander Martinović při jednání s českým ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL). Vzájemný agrární obchod by ale mohl růst i v dalších oblastech.

„V Bělehradě jsme se srbským ministrem vedli velmi věcnou a konkrétní diskuzi o spolupráci v zemědělství a potravinářství. Zejména rozvoj živočišné výroby patří mezi strategické cíle současné srbské vlády. Velké investice plánují v budoucnu hlavně do chovu skotu a prasat. To otevírá skvělé možnosti pro české chovatele a dodavatele genetického materiálu i živého skotu. Nejen v Srbsku má české chovatelství skvělé jméno a již nyní se daří inseminační materiál do Srbska z České republiky dodávat. Je to ale oblast, která nabízí obrovský potenciál dalšího rozvoje,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.

Právě Srbsko patří dlouhodobě mezi nejvýznamnější české obchodní partnery ze zemí mimo Evropskou unii, a to i v agrární oblasti. I proto je Srbsko jednou z osmi zemí světa, kde Ministerstvo zemědělství (MZe) zřídilo samostatnou pozici agrárního diplomata. Ten pomáhá českým firmám se vstupem na srbský trh a pomáhá jim řešit technické a legislativní záležitosti.

„V Srbsku je naším zemědělským diplomatem Vladimír Váňa, který již pomohl mnoha českým firmám se vstupem na srbský trh. Velmi dobře ho zná, jeho specifika, a dokáže tak potenciálním zájemcům o export velmi dobře pomoci. Kdokoliv by chtěl do Srbska dodávat zboží nebo technologie pro zemědělství a potravinářství, může se na něj kdykoliv obrátit,“ vyzval ministr Výborný zájemce z řad českých firem.

Vzájemný agrární obchod mezi Srbskem a Českou republikou v loňském roce přesáhl 85 milionů euro, potenciál je ale ještě daleko vyšší. Do konce roku 2026 chce Srbsko splnit veškerá kritéria nutná pro vstup do EU, upravuje také svoji národní legislativu tak, aby odpovídala normám, na které jsou čeští producenti zvyklí z EU. Právě v úpravě legislativy srbská strana hodně využívá i pomoc českých institucí.

Pro export živočišných produktů z ČR do Srbska je zásadní získání veterinárních certifikátů. Od 15. září je v platnosti nový certifikát pro vývoz vepřového masa a výrobků z něj, doplněný i o možnost použití masa pocházejícího z dalších zemí. Státní veterinární správa ČR také aktuálně řeší možnosti, jak opět obnovit vývoz skotu do Srbska v souvislosti s výskytem katarální horečky v ČR.

Srbsko naopak do ČR vyváží zejména zeleninové produkty, jako například ajvar. Pokrok ale udělala i ve výrobě vína nebo alkoholických nápojů, ty jsou podle srbského ministra v Evropě stále populárnější.

Česká republika se v Srbsku prezentuje dlouhodobě, MZe se již několik let účastní Mezinárodního zemědělského veletrhu v Novém Sadu. V příštím roce se plánuje MZe na veletrhu opět po několika letech prezentovat formou velké Národní expozice.

Do Srbska dorazil ministr Výborný v doprovodu zhruba tří desítek českých firem z oblasti zemědělství a potravinářství. V Bělehradě se podnikatelé setkali na business fóru s potenciálními srbskými obchodními partnery. Delegace také navštívila několik významných podniků, mj. největší srbskou mlékárnu IMLEK, která dodává mléčné produkty do pěti balkánských zemí. V programu byla i prohlídka logistického centra významného obchodního řetězce MAXI/Delhaize, jehož viceprezidentkou je Češka Hana Čermáková. Také dodávky českých potravin pro velký obchodní řetězec jsou významnou obchodní příležitostí pro české potravináře.

„Na srbském trhu chybí například kvalitní šunky, dětská výživa nebo některé produkty z tvarohu. Právě ty přitom čeští potravináři vyrábějí ve špičkové kvalitě,“ uvedl ministr Výborný.

Pětidenní podnikatelskou misi do Turecka a Srbska zakončila česká delegace návštěvou podniků v okolí Bělehradu, například největšího výrobce nápojů Knjaz Miloš, výrobce masných produktů firmy Nedeljković a drůbežářského podniku CMANA.

Zdroj: Ministerstvo zemědělství
Autor: Redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

21.01.
Počasí na den 21.01.
-4°C / 2°C

22.01.
Počasí na den 22.01.
-2°C / 3°C

23.01.
Počasí na den 23.01.
1°C / 4°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A