Konference o řece, která spojuje tři země aneb "Nisa – řeka, která nás spojuje“

7.10.2024

Řeka Nisa protéká a spojuje, ale i jako hranice rozděluje tři evropské státy – Česko, Německo a Polsko. Liberecký kraj si letos 25. výročím připomíná tento důležitý přírodní prvek a jeho nezastupitelnou úlohu v dějinách zmiňovaných států, a to zejména v rámci bezpečnosti, ale i jako volnočasovou a turistickou destinaci. Tomu všemu se populárně naučným způsobem věnoval Liberecký kraj na konferenci s názvem „Nisa – řeka, která nás spojuje“.

Každým rokem v červnu pořádají vodní skauti a další organizátoři za podpory Libereckého kraje plavbu po řece Nise, od pramene až po hraniční bod Trojmezí, „Družina nese symbolické poselství zosobněné Vílou Nisou, která starostům obcí a měst podél řeky připomíná, že péče o vodní tok je záležitostí každého z nás. Jednou za pět let se Víla Nisa s doprovodem vydává na plavbu až k soutoku s Odrou“ řekl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Stejně tomu bylo právě letos. Půlkulaté – 25. výročí s sebou přineslo nejen tradiční plavbu, ale také populárně naučnou česko-německo-polskou konferenci. Liberecký kraj podal projekt do Fondu malých projektů Euroregionu Nisa/Interreg Česko-Sasko a společně s německým partnerem, městem Žitava, pozval na čtvrtek 12. září do sídla Krajského úřadu Libereckého kraje v Liberci zástupce institucí a organizací všech tří zemí, kteří se zabývají podporou přeshraniční spolupráce, působí v regionu okolo řeky Nisy a zaměřují se na péči o ni ve všech podobách. Účastnila se i odborná veřejnost, která má co dočinění s péčí o řeku, ekologií, protipovodňovými opatřeními apod.

Pozvání na konferenci přijali rovněž hosté ze Svobodného státu Sasko a Dolnoslezského vejvodství, jejichž území se nachází v Euroregionu Neisse – Nisy – Nysa. „Velmi mě těší, že zde vidím také pana Haralda Altekrügera, předsedu zemského okresu Spree-Neiße, který se nachází v sousedním Braniborsku, a představitele Lubušského vojvodství, které již zasahuje do Euroregionu Spree – Neisse-Bober,“ zmínil ve své úvodní řeči pan Thomas Zenker, starosta města Žitava.

Konference, která měla motivovat účastníky i k navázání nových přeshraničních partnerství a spolupráci na projektech, byla rozdělena do tří tematických bloků. V prvním panelu s názvem „Nisa a dějiny“ se přednášející zaměřili na minulost vodního toku. Téma bylo doplněno mnoha dobovými obrazovými materiály. Partnerské město Žitava v tom samém bloku přestavilo a nechalo nahlédnout také do budoucnosti. Plánovaná transformace regionu Trojzemí, která je ukotvena v projektu Common Ground, cílí na zapojení veřejnosti do tohoto procesu. Proměna území po těžbě uhlí s sebou nese i proměnu hospodářskou a sociální.

Druhý panel konference s názvem „Nisa a bezpečnost“ se věnoval povodním, systému včasného varování před nimi, vzájemné přeshraniční pomoci a možnosti její podpory včetně představení systému přeshraničního včasného varování před různými hrozbami. Tato část setkání byla v čase konání dokonce neplánovaně aktuální, neboť vlivem neustávajících dešťů se zvedly hladiny potoků a řek na území všech tří států a krizové situace nastaly podél většiny těchto vodních toků.

Závěrečný panel „Nisa a volný čas“ prezentoval turistickou přeshraniční nabídku s cílem propojení a propagace v infocentrech zúčastněných zemí. Prezentace se zaměřila také na možnosti volnočasových aktivit nejen na řece, ale také ve třech příhraničních státech rozkládajících se kolem ní.

Účastníky konference „Nisa – řeka, která nás spojuje“ její organizátoři pozvali na návštěvu Severočeského muzea v Liberci, kde kromě stále expozice mohli návštěvníci shlédnout i výstavu s regionálním zaměřením o Jizerských horách i o světoznámém architektu Karlu Hubáčkovi.

Zdroj: Liberecký kraj
Autor: Redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

21.01.
Počasí na den 21.01.
-4°C / 2°C

22.01.
Počasí na den 22.01.
-2°C / 3°C

23.01.
Počasí na den 23.01.
1°C / 4°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A