Zemědělci poškození povodněmi nebudou muset chodit na úřad, škody stačí vyplnit v aplikaci. SZIF zahájí monitoring zemědělských ztrát
26.9.2024
Platební agentura Ministerstva zemědělství, Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), připravuje aplikaci, přes níž budou moci zemědělci nahlásit škody, které jim způsobila nedávná povodeň. Na základě monitoringu bude možné sečíst celkové ztráty. V nejvíce zasažených oblastech SZIF zároveň posunul kontroly plnění podmínek pro udělení dotací.
Státní zemědělský intervenční fond a jeho regionální pracoviště připravují systémový monitoring škod způsobených povodněmi zemědělským podnikům. Dotčení zemědělci tak budou moci předat na SZIF informaci o škodách na plodinách, sadech, vinicích, zvířatech, včelstvech, krmivech, nemovitostech, mechanizaci, strojích atd. pomocí aplikace. Podobný způsob už SZIF využil pro hlášení škod po letošních jarních mrazech.
„Monitoring je důležitý, díky aplikaci bude možné lépe odhadnout výši celkových škod, naplánovat místní šetření a předejít případným komplikacím při kompenzaci ztrát. V nejvíce zasažených oblastech, kde je technicky nemožné škody nahlásit, protože žadatelé například přišli o počítače a další potřebnou techniku, pomohou zemědělcům pracovníci oblastních pracovišť SZIF a dle domluvy podnik osobně navštíví,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
O spuštění aplikace, stejně jako o termínu pro vyplnění údajů, budou podniky informovány prostřednictvím zpravodajství na webu SZIF a Portálu farmáře. V nejpostiženějších oblastech kontaktují pracovníci SZIF zemědělce i individuálně.
„Zemědělským podnikům způsobily povodně rozsáhlé škody, například na Jesenicku. Někde proto z objektivních důvodů nemohou aktuálně plnit podmínky pro udělování dotací. Jde například o provádění druhé seče, včasné hlášení zvířat, zničené porosty meziplodin či biopásy apod., SZIF na situaci zareagoval a u dotčených žadatelů dočasně pozastavil kontroly na místě. V takovýchto citlivých případech SZIF po dohodě se zemědělci odloží kontrolu na dobu, kdy ji bude možno provést,“ doplnil generální ředitel SZIF Petr Dlouhý.
Zároveň jsou pracovníci SZIF připraveni spolupracovat se zemědělci při podávání Ohlášení vyšší moci. Podle předpokladu zemědělci nebudou muset dokládat důkaz o povodni a SZIF si zajistí informace sám ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství. I přesto doporučujeme zemědělcům pořízení fotografie škod prostřednictvím aplikace SZIF na geotagované fotky (GTFoto). Pořízená fotografie má garantovanou pozici a čas, a může být tak použita i v jiných případech.
Kontroly u projektových opatření, jako je rekonstrukce nebo stavba hospodářské budovy či nákup zemědělských technologií a strojů s pomocí dotací, budou průběžně pokračovat tak, aby byla vyplacena podpora v nejkratším možném čase. Pokud žadateli termín z důvodu současné mimořádné situace nevyhovuje, lze si dohodnout jeho posunutí. V případě zničeného či vážně poškozeného předmětu dotace doporučujeme pořídit fotodokumentaci. Lze využít jak aplikaci GT foto, tak běžnou fotku například z mobilního telefonu.
Pokud má zemědělec doplňující dotazy, může se obrátit na regionální pracoviště OPŽL nebo na infolinku SZIF +420 222 871 871, info@szif.cz.
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Novinky
Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
Počasí
20.11.
-2°C / 4°C
21.11.
-4°C / 1°C
22.11.
-5°C / 1°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A