Rezistence blýskáčka řepkového vůči pyrethroidům
4.5.2006
Problémů v ochraně řepky proti blýskáčku řepkovému v posledních letech v Německu přibývá. V mnoha oblastech Šlesvicka-Holštýnska, Meklenburska-Pomořanska, Braniborska, Saska-Anhaltska, Saska a dále v části Bavorska, Sárska a Porýní-Falcka jsou vzhledem k vývoji rezistence tohoto škůdce vůči pyrethroidům možnosti chemické ochrany velmi omezené. Rezistence byla zjištěna vůči všem v Německu registrovaným pyrethroidům.
Blýskáček řepkový působí značné škody v době, kdy se vyvíjejí květenství. Brouci vyžírají poupata, aby se dostali k pylu. Poškozená poupata, která nejsou přímo zlikvidována žírem, vadnou, usychají a později opadávají.
Aby se zabránilo vývoji rezistence, měli by pěstitelé především v dosud nezasažených oblastech dbát následujících doporučení:
o používat dostatečně vysoké množství vody (300 l . ha–1),
o nepřekračovat doporučené množství účinné látky,
o insekticidy aplikovat v ranních, popř. večerních hodinách,
o dbát na rovnoměrnou aplikaci insekticidu v porostu.
Vývojem nové účinné látky by se mohla situace poněkud zmírnit. V Německu byl nedávno registrován insekticid Biscaya na bázi účinné látky ze skupiny chloronicotinoidů. Přípravek je určen k použití v oblastech s výskytem rezistence blýskáčka řepkového vůči pyrethroidům. Aplikační dávka činí 0,3 l . ha–1 v 200 až 400 l vody . ha–1. Přípravek se může aplikovat do porostu řepky maximálně jednou ročně , a to teprve po dosažení prahu škodlivosti.
Zdroj: uzpi
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem