Informace z jednání Komoditní rady pro mléko a hovězí maso ze dne 22. 8. 2024
17.9.2024
Srpnové jednání Komoditní rady pro mléko a hovězí maso při AK ČR se uskutečnilo tradičně v Českých Budějovicích při příležitosti mezinárodního agrosalonu Země živitelka, která letos oslavila 50. ročník. Jednání se konalo ve čtvrtek 22. srpna 2024 přímo v prostorách Národního pavilonu Z na Výstavišti České Budějovice, a to za přítomnosti hostů z Ministerstva zemědělství, Státního zemědělského intervenčního fondu, Ústavu zemědělské ekonomiky a informací či Českomoravského svazu mlékárenského. Zúčastnil se též prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.
Předseda komoditní rady Leoš Říha ve svém úvodním slově přivítal hosty, seznámil přítomné s programem a informoval krátce o stavu sektoru a jeho aktuálních problémech. Živočišná výroba v tuzemsku je podle něj opomíjena od vstupu do Evropské unie a projevuje se to na hodnotách soběstačnosti Česka v produkci komodit živočišného původu. Agrární komora ČR na to opakovaně upozorňuje. Říha dále stručně shrnul vývoj ohledně zamýšleného zpřísnění pravidel erozní ohroženosti v rámci DZES 5 a dosud chybějící dopadovou studii, antibyrokratický balíček, otázku udržitelnosti hospodaření a dosavadní cenový vývoj komodit. Připomněl také 2 miliardy korun na podporu sektoru slíbené ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou v roce 2022, které by podle posledních informací měly být rozděleny v roce 2025.
Jako první z hostů vystoupil Pavel Hakl z Odboru živočišných komodit a ochrany zvířat Ministerstva zemědělství a mluvil o aktuálním stavu výplaty dotačních podpor směřujících do sektoru. V letošním roce byla navýšena finanční alokace pro dotační tituly 20 na celkovou sumu 1,222 miliardy korun. Na zálohách bylo vyplaceno 836 milionů korun s tím, že na podzim zbývá doplatit zhruba 386 milionů korun. Ohledně vyplacení 2 miliard korun v roce 2025 potvrdil, že teprve bude stanoven způsob jejich rozdělení.
Další si vzal slovo ředitel Odboru společné organizace trhů Státního zemědělského intervenčního fondu Robert Zavadil a shrnul situaci ohledně počtu producentů v Česku. V červenci 68 prvních kupujících podalo hlášení, že nakoupili od 1263 producentů. V meziměsíčním srovnání tak přibyl jeden první kupující, a naopak se snížil počet producentů o čtyři. V rámci následné diskuze zaznělo, že se jedná o dlouhodobý trend a bylo by dobré se na něj zaměřit. Následně upozornil na termíny pro příjem žádostí v rámci dotačních titulů 20 na rok 2025.
Stavy skotu v Evropě a Česku shrnula Miluše Abrahámová z Ústavu zemědělské ekonomiky a informací. V Evropské unii klesají stavy skotu, proto se očekává pokles výroby masa o 2,3 procenta. Vzhledem k vysokým cenám se předpokládá též snížení spotřeby. Od toho se odvíjí počet porážek skotu, který za první pololetí klesl. Otevřel se opět trh s Tureckem, které je pro Evropu z hlediska vývozu hovězího masa a živých zvířat druhý největší odběratel po Velké Británii. Abrahámová upozornila, že Český statistický úřad přestal provádět soupis hospodářských zvířat k 1. dubnu, nyní probíhá sčítání vždy k 30. červnu a 31. prosinci. Ke konci letošního června se stavy skotu v Česku zvýšily na 1,4 milionu kusů. Ačkoliv počet poražených jatečných krav a jalovic byl meziročně vyšší, nestačil vyrovnat úbytek počtu poražených jatečných býků a volů. Ceny se podle ní drží na vysoké úrovni, ale je třeba se zaměřit i na náklady, které jsou též vyšší.
K situaci na mléčném trhu se vyjádřil předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček. Sektor je podle něj v lepší kondici než v loňském roce. Dodávky mléka v Evropské unii jsou nepatrně vyšší než loni, přičemž největší nárůst byl zaznamenán v Polsku, Itálii a Francii, naopak pokles nastal v Holandsku a Irsku. Co se týká obsahových složek, byly zaznamenány mírně nižší hodnoty v EU včetně tučnosti. Projevilo se to podle něj na cenách smetany či másla. Shrnul dále cenu mléka v EU a ČR a též výrobu a ceny mlékárenských produktů. Informoval o úvahách o zavedení antidumpingových opatření ze strany Číny vůči Evropské unii jako politické odvetě proti její celní politice ohledně dovozu elektromobilů. Opatření se týkají sedmi evropských států včetně České republiky. V rámci diskuze členové konstatovali, že automotive vítězí, zatímco sektor zemědělství prohrává.
Informace z Agrární komory ČR shrnul ve svém vystoupení prezident organizace Jan Doležal, který též připomněl slíbené dvě miliardy korun navíc do resortního rozpočtu. Zatím je otázkou, jak budou peníze rozděleny, a chovatelské svazy by podle něj měly dát své stanovisko k této záležitosti. Dále informoval o Nařízení EU proti odlesňování. V praxi to znamená, že zemědělec bude muset nově doložit elektronickým certifikátem EU u každého kusu skotu údaje o místě chovu, původu krmiv a další. Přestože budou nová pravidla platit již od příštího roku, stále není k dispozici slibovaný IT systém ani přesná implementační pravidla. Proto Agrární komora ČR vyzvala společně s Potravinářskou komorou ČR a Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR, jichž se nové povinnosti také budou týkat, k odkladu této regulace. Dále se věnoval nastavení podmínek pro podzimní kolo PRV, s nímž AK ČR nesouhlasí. Na poslední chvíli proběhla změna na úrovni vládní koalice a podmínky byly nastaveny v rozporu s návrhem Monitorovacího výboru. Komentoval také zpřísnění protierozních opatření, které AK ČR rovněž odmítá i proto, že jde nad rámec regulací EU a zhorší konkurenceschopnost českých zemědělců na trhu. Měly by podle AK ČR cílit pouze na ty zemědělce, kteří nehospodaří dle doporučení, a tudíž nebrání erozi, nikoli plošně na všechny. Novou předsedkyní Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova Evropského parlamentu se stane Veronika Vrecionová, AK ČR ji proto požádala o schůzku k představení priorit.
V rámci diskuze bylo tématem zpřísnění protierozních pravidel nad rámec Evropské unie. Trvání na nastavení systému tímto způsobem ze strany vlády označil předseda komoditní rady za jeden z rozhodujících momentů, kdy by měli zemědělci začít znovu protestovat. Dalšími tématy byla pravidla pro certifikaci Q CZ, Nařízení EU proti odlesňování či administrativní zátěž kladená na zemědělce. Další jednání komoditní rady se uskuteční ve čtvrtek 24. října.
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem