Výhledová situace povodní se posouvá více na východ republiky, nejvyšší vzestupy očekáváme během soboty a neděle
13.9.2024
Nyní přes Českou republiku přechází první vlna srážek, nejvyšší vzestupy hladin předpokládáme během soboty a neděle. V povodích, kde budou 24hodinové úhrny přesahovat hodnoty nad 120 mm, předpokládáme i možnost překročení limitů pro 50letý průtok, tedy extrémní povodňové ohrožení. Nejhorší situaci očekáváme na tocích, které odvodňují Jeseníky a další severovýchodní horské oblasti a Českomoravskou vrchovinu. Vydatné srážky budou postupně zesilovat na severním návětří hor z důvodu silného větru, který by měl v ČR foukat od pátku až do neděle.
Ministr životního prostředí a předseda ústřední povodňové komise Petr Hladík (KDU-ČSL) představil zásadní doporučení z dnešního usnesení Ústřední povodňové komise (ÚPK): „Doporučujeme dotčeným krajům a obcím realizovat veškerá dostupná protipovodňová opatření s cílem ochrany obyvatel a majetku, začít už i fyzicky provádět povodňové hlídky a myslet i na opatření na zmírnění povodně, například na pytlování. Dále také doporučujeme obcím a obcím s rozšířenou působností připravit se na rozvodnění drobných vodních toků v důsledku silných lokálních srážek. Zároveň doporučujeme občanům, aby od pátečních 18 hodin do odvolání omezili vstup do lesů a parků s ohledem na výstrahu před pády stromů. ČHMÚ ve spolupráci s Mapy.cz vytvořili povodňovou mapu, kde je možné online sledovat aktuální povodňový stav na území ČR.”
V oblasti Českomoravské vrchoviny nelze vyloučit, že kulminační průtoky mohou přesáhnout úroveň 100leté povodně na vodních tocích v povodí Sázavy, Svratky, Svitavy, Chrudimky a Novohradky. Ústřední povodňová komise doporučuje povodňovým orgánům při přípravě na povodeň zohlednit možnost takto extrémní povodně. Podobně v dalších nejvíce ohrožených oblastech, zejména v oblasti Jeseníků, nelze vyloučit podobně extrémní povodňovou odezvu.
Kde jsou záplavové zóny je možné zjistit například na této mapě povodňového nebezpečí MŽP https://cds.mzp.cz/. Nyní ČHMÚ a MŽP jedná o možném propojení těchto map s portálem Mapy.cz.
„Nejvydatnější srážky za exponované období lze očekávat nadále na severním návětří hor v široké oblasti od Jizerských hor až po Beskydy, na návětří Železných hor a Žďárských vrchů. Kolem 200 mm může spadnout také v Novohradských horách a podle Aladina i lokálně na návětří Šumavy, na Šumavě bude nad 1200 m přechodně sněžit,“ uvedl ředitel Českého hydrometeorologického ústavu ČR Mark Rieder a doplnil: „Situaci budeme upřesňovat. Aktualizované hydrologické informace najdete na hydro.chmi.cz v sekci "Hydrologické předpovědi".
„V tuto chvíli není podstatné, jestli srážky spadnou více na východ nebo na západ nebo kolik jich bude, zásadní pro ochranu obyvatel a majetku je co nejlépe vědět, kdy dosáhnou jednotlivé vodní toky povodňových stupňů. Podniky Povodí už ve spolupráci s krajskými povodňovými komisemi přistoupily k budování mobilních protipovodňových stěn. V povodí Vltavy už během dopoledne začala stavba mobilních stěn v Českých Budějovicích, vzhledem ke stoupajícím hladinám je možné očekávat realizaci těchto opatření i níže po toku. Stejně tak začala stavba povodňových bariér v některých lokalitách Prahy, jako je Zbraslav nebo Divadelní ulice, ale i ve Zruči nad Sázavou,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Volné prostory v přehradách napříč republikou využijí Povodí na zachycení co největšího množství vody a zpomalení povodňové vlny. Komplikovaná situace může být mj. v Brně, na Svratce a Svitavě může dojít k dosažení průtoku na úrovni stoleté vody. Na to se již připravují například některé nemocnice, které mohou být vodou ohroženy.
„Povodí Moravy je v kontaktu s Krajskou povodňovou komisí Jihomoravského kraje a společně koordinují veškerý postup. Nezahálí ale ani pracovníci v Povodí Odry, připraveno bylo mobilní hrazení na Vrbické hrázi pro ochranu Bohumína. Stejně tak Povodí Labe uvádí do provozu veškerá protipovodňová opatření. Relativně nejklidnější zatím zůstává situace v povodí Ohře, i zde ale kolegové drží plnou pohotovost a očekávají vzestup hladin minimálně na druhý stupeň povodňové aktivity. V 15 hodin byl navýšen odtok z Vltavské kaskády na úroveň 450 m3/s. V Praze tedy dojde k dosažení prvního povodňového stupně právě kvůli odpouštění přehrady Orlík, bezprostřední nebezpečí Praze aktuálně nehrozí,“ shrnul situaci v jednotlivých povodích ministr Výborný.
„Pokračujeme v posilování kapacit všech složek Integrovaného záchranného systému. Intenzivně komunikujeme se samosprávami a doporučujeme krajům i obcím realizovat veškerá dostupná protipovodňová opatření tak, abychom co nejvíce ochránili zdraví a majetek lidí,” doplňuje ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
Za posledních 24 hodin do pátečního rána pršelo na většině území ČR. V severozápadní polovině Čech se úhrny srážek pohybovaly do 10 mm. Na ostatním území napršelo 10 až 60 mm, nejvíce pak v pásu od Orlických hor (až 80 mm) a Jeseníků přes střední Moravu až do Zlínského kraje. Nejvyšší čtyřiadvacetihodinový úhrn ze stanic ČHMÚ hlásí Zlaté hory na Jesenicku: 60 mm, ze stanic podniků povodí pak Zakletý vrch v povodí Divoké Orlice 71 mm.
Největší srážkové úhrny očekáváme nadále v oblasti Jeseníků, a to za celé srážkové období i přes 400 mm. Na ostatním území s výjimkou západu Čech budou úhrny převážně v rozmezí 100 až 150 mm. Na severních návětřích hor bude srážkové úhrny zvýrazňovat zesilující severozápadní až severní vítr. Od dnešního večera až do nedělního dopoledne bude dosahovat v nárazech 15 až 25 m/s (55 až 90 km/h), na horách na severu i kolem 30 m/s (110 km/h). Vzhledem k podmáčené půdě a olistění stromů bude docházet k četným vývratům stromů.
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Novinky
15. 10. 2024 - webinář na téma „Informační podpora pro zemědělce v rámci implementace směrnice Rady 91/676/EEC (nitrátová směrnice) v České republice“
2.10.2024
Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s MZe a VÚRV pořádá dne 15. 10. 2024 webinář na téma „Informační podpora pro zemědělce v rámci implementace směrnice Rady 91/676/EEC (nitrátová směrnice) v České republice“.
16. 10. - 17. 10. 2024 - Jizerský dřevorubec 2024
2.10.2024
Mezinárodní soutěž žáků lesnických škol v práci s motorovou pilou bude 16. a 17. října bojovat v městském parku ve Frýdlantu o nejlepší umístění v soutěži Jizerský dřevorubec.
26. 10. 2024 - Oblastní výstava králíků,holubů a drůbeže s expozicí Klubu chovatelů králíků – českého strakáče
2.10.2024
ZO ČSCH Česká Lípa pořádá dne 26. 10. 2024 od 8:00 do 15:00 v chovatelské hale ve Staré Lípě oblastní a okresní soutěžní výstavu králíků,holubů a drůbeže
Počasí
30.10.
6°C / 14°C
31.10.
6°C / 14°C
01.11.
6°C / 15°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A