Policie se vypraví do libereckých lesů na divočáky. Pomůže tak zabránit šíření afrického moru prasat
28.8.2024
Proti šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) mezi populací prasat divokých zasáhne na Liberecku i Policie ČR. Na základě dnes schváleného usnesení vlády společně s Ministerstvem zemědělství (MZe) a Ministerstvem dopravy začne spolupracovat na likvidaci prasat divokých. Ministerstvo vnitra a MZe přispějí 14 miliony korun na zakoupení munice, tlumičů a vybavení pro účinnou střelbu v noci.
Kvůli zabránění šíření nebezpečné nákazy AMP může v lesích na Liberecku proti prasatům divokým zasáhnout i Policie ČR. Právě na Liberecku se totiž AMP u prasat vyskytuje.
„V současnosti mohou proti přemnožené černé zvěři zasahovat pouze myslivci. To jsou však často dobrovolníci a mají jen omezené časové možnosti. Nákaza mezi divokými prasaty se přitom šíří. Letos jsme zaznamenali už 27 potvrzených případů. Rozhodli jsme se proto spolu s ministerstvem vnitra, že stejně jako při posledním výskytu AMP v České republice před sedmi lety využijeme zkušeností a schopností policistů. Tehdejší spolupráce se velmi osvědčila, na čas se dokonce podařilo České republice AMP zcela vymýtit. Proto chceme nyní tento úspěšný postup zopakovat,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
MZe poskytne až 6 milionů a Ministerstvo vnitra až 8 milionů na nákup střeliva, tlumičů, termovizí a zařízení pro noční vidění, které umožní účinný lov i v noci.
„Využíváme téměř identický postup jako při výskytu afrického moru prasat v roce 2017. Policie bude postupovat v rámci bezpečnostního opatření MOR a pořízený materiál bude moci opakovaně použít i v následujících letech,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.
Státní veterinární správa monitoruje Liberecko pomocí dronů, takže má aktuální informace o výskytu prasat. Po domluvě s myslivci se tak budou moci policisté vypravit do lokalit, kde bude lov nejpotřebnější. Police ČR vyšle na místa vycvičené střelce, kteří budou garantovat disciplínu při odstřelu a zároveň budou zárukou přesnosti střelby, která povede k rychlému usmrcování prasat divokých. S odstřelem na místě začnou policisté už v září.
S prevencí proti šíření AMP pomůže i spolupráce s Ministerstvem dopravy a Ředitelstvím silnic a dálnic, kteří zajistí rozmístění pachových bariér na vhodných místech u silnic I. tříd a u dálnic. U silnic nižších tříd bude provedení pachových ohradníků zajištěno ve spolupráci mezi krajskou veterinární správou a Libereckým krajem. Přestože pachový ohradník nemá podobu plotu, omezí migraci zvěře mimo vyznačenou oblast, a tím zabrání i dalšímu šíření nákazy.
"K dnešnímu dni je oploceno více než 70 % dříve postavených a 100 %v posledních letech vybudovaných komunikací. Jiná je situace na silnicích I. třídy, kterých je v ČR 5600 kilometrů. Ty lze zajistit ploty jen ve vybraných úsecích, a tak volíme účinnější řešení: pachové ohradníky osazované ve spolupráci s místním mysliveckým sdružením, neboť jeho členové nejlépe znají migrační trasy, respektive rizikové, například lesní, úseky silnic. Tyto zkušenosti pak doplňujeme policejní statistikou nehod střetů se zvěří," uvedl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic, Jan Rýdl.
Dne 1. 12. 2022 byl po více než 4 letech opět potvrzen AMP v České republice v populaci prasat divokých na území Libereckého kraje. Od té doby se na Liberecku na AMP laboratorně vyšetřují všechna zastřelená či nalezená uhynulá prasata divoká. V roce 2023 bylo zjištěno 56 případů, letos 27. Nemoc zatím nebyla v ČR zavlečena do chovů domácích prasat.
„Je nutné, abychom prováděli veškerá možná preventivní opatření proti šíření choroby, protože africký mor je v populacích prasat divokých i domácích smrtelnou nákazou. V hospodářských chovech může způsobit obrovské materiální škody a vést až k úplné likvidaci chovů. Na základě dosavadních zkušeností s AMP se jako nejvhodnější postup jeví zredukovat stavy prasat divokých,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Ze zkušeností z ostatních zemí postižených AMP i všech odborných studií vyplývá, že zamezit šíření nákazy mezi divokými prasaty je velmi obtížné. Současná nákazová situace v okolních zemích není dobrá, AMP se razantně šíří například v Německu, Itálii nebo Polsku.
Africký mor prasat (AMP) je virové onemocnění domácích a divokých prasat všech plemen a věkových kategorií. AMP je charakteristický vysokou, téměř 100 % úmrtností. Onemocnění se může šířit přímým kontaktem s nakaženým zvířetem nebo kadáverem zvířete, prostřednictvím syrových nebo nedostatečně tepelně upravených výrobků a odpadků obsahujících infikované vepřové maso nebo kontaminovanými materiály, krmivem, stelivem, hnojem, dopravními prostředky, obuví a oblečením. Hrozí přenos nákazy z černé zvěře do hospodářských chovů prasat, kde by infekce způsobila velké ztráty na majetku. Ochrana chovu spočívá zejména v dodržování zásad biologické bezpečnosti, především v zamezení kontaktu s volně žijícími prasaty (kvalitní a funkční oplocení) a v bezpečnosti krmiva (zákaz krmení kuchyňskými odpady). Léčba AMP neexistuje. V současné době není k dispozici účinná vakcína, což významně komplikuje možnosti prevence proti této nebezpečné nákaze. Na člověka není nákaza přenosná.
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Novinky
Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
Počasí
21.11.
-4°C / 1°C
22.11.
-5°C / 1°C
23.11.
-3°C / 2°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A