Kolostrum je základem úspěšného startu
3.5.2006
V prvních hodinách života jehňat je dostatečné zásobování mlezivem základním předpokladem snížení počtu úhynů. Hlavními příčinami ztrát jehňat v prvních dnech života jsou:
• příliš nízká porodní hmotnost většinou doprovázená
• oslabenou imunitou a
• sníženým sacím reflexem,
• nedostatečným příjmem kolostra a
• nižším obsahem imunoglobulinů v mlezivu.
Odborníci z Institutu veterinární fyziologie lipské univerzity upozornili se svém souhrnném referátu na možnosti snížení úhynů jehňat. Především je nezbytné zajistit dostatečné zásobování matek živinami a účinnými látkami. Krmivo během posledních šesti týdnů před porodem musí obsahovat minimálně 16 % N-látek, 17 MJ ME/kg, 16 % škrobových látek a maximálně 6 % tuku.
Ovce, které dostávají více dusíkatých látek (115 % potřeby) produkují hojné množství kvalitního mleziva a zajišťují tak lepší růst mláďat. Zásobování vitamíny A, D, E, fosforu a selenu je třeba velmi pečlivě sledovat zvlášť během podávání zimní krmné dávky. Vitamíny A, E a selen mohou být bahnicím a jehničkám podávány v doplňkovém krmivu nebo aplikovány injekční formou. Zvlášť nedostatek vitaminu E a selenu vede k vývojovým poruchám (svalová dystrofie) a oslabení obranyschopnosti organismu ovcí.
Třebaže je množství kolostra a obsah imunoglobulinu (Ig) v něm řízen počtem jehňat v děloze matky, dochází k nedostatečnému příjmu kolostra u trojčat častěji než u jedináčků. Dostatečný příjem kolostra bohatého na tuky je pro jehňata životně důležitý z důvodu tvorby tepla.
Resorpce imunoglobulinu u jehňat je v prvních dnech deseti hodinách života nejvyšší;
• 400 ml kolostra v prvních šesti hodinách života zajistí dostatečně vysokou hladinu Ig v krevní plazmě,
• příznivější však je, pokud jehňata v průběhu prvních 12 hodin života dokáží přijmout 700 ml mleziva.
Ochranná vakcinace matek zvyšuje podíl protilátek v kolostru. Při nedostatečné nebo zcela chybějící sekreci mléka může být jehňatům podáváno mlezivo od jiných ovcí nebo hlubokozmražené kolostrum (při teplotě mínus 18 oC je jeho trvanlivost delší než 12 měsíců).
Velmi vhodnou alternativou je použití kravského kolostra, pokud možno od starších krav. Předností kravského mleziva je, že je relativně bezproblémově dostupné na každé mléčné farmě. Kravské mlezivo je také možné si obstarat již před bahněním, zmrazit ho a použít v případě nedostatečné tvorby mléka u bahnic.
Schafzucht, 2006, č. 6, s. 1
Zdroj: uzpi
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem