Právě se nacházíte:
- APIC »
- Zprávy »
- 3. 5. 2006 - Financování protipovodňových opatření zajišťovaných Ministerstvem zemědělství
3. 5. 2006 - Financování protipovodňových opatření zajišťovaných Ministerstvem zemědělství
3.5.2006
Povodně představují nepředvídatelné přírodní katastrofy, kterým nelze zabránit, avšak je možné zvýšenou prevencí omezit rozsah jejich následků.
Zvýšení výskytu velkých až katastrofických povodní v Evropě v posledních 15 letech a předpovědi ze scénářů dopadu klimatických změn vyžadují zahájit systémová opatření k omezení negativních účinků vod.
S ohledem na zanedbání protipovodňové ochrany před obdobím výskytu těchto mohutných povodní (t.j. před rokem 1997) a vzhledem k nepřiměřeném využití údolních niv zástavbou, je třeba věnovat maximální pozornost posílení prevence před povodněmi v následujícím období. To znamená realizovat efektivní protipovodňová opatření ke snížení povodňových rizik pro obyvatelstvo a majetek jednotlivců, firem a veřejného i státního majetku..
Povodně se dotýkají obyvatel v aglomeracích a rozhodujících průmyslových podniků vytvořených historicky podél vodních toků v celé Evropě, a proto protipovodňová a preventivní opatření jsou předmětem veřejného zájmu ve všech státech. Finanční náklady na účinná opatření, která lze moderními technologiemi matematických modelů odtokových poměrů navrhovat, přinášejí zásadní omezení povodňových škod a zejména eliminují ohrožení životů obyvatel.
Vzhledem k tomu, že budování efektivních opatření vyžaduje složitou a komplexní přípravu, je nezbytné zajistit průběžnou realizaci preventivních aktivit a opatření a snížit tak rizika následků povodňových situací.
Zabezpečení takového průběžného procesu vyžaduje dostatečné finanční zdroje, ze kterých bude možné opatření realizovat a rovněž připravovat jejich komplexní projekty tak, aby celý proces kontinuálně probíhal. Posílení protipovodňové prevence však vyžaduje nejenom finanční zdroje, ale také úpravu podmínek, které dovolí jejich včasnou realizaci. Zejména se jedná o řešení vlastnických vztahů k pozemkům a náhrad škod za případné povodňové následky, kde je třeba zvážit legislativní úpravy k naplnění veřejného zájmu.
Z uvedených důvodů a na základě usnesení vlády č. 383 z 12. dubna 2006, bodu III/5 je předkládán vládě ČR návrh na zajištění způsobu financování protipovodňových opatření zřízením zvláštního resortního fondu Ministerstva zemědělství. V návaznosti na tento materiál bude vládě předložen návrh zákona o zřízení tohoto Fondu pro realizaci protipovodňových opatření.
Neméně důležité jsou obsažené navrhované legislativní úpravy, které umožní jak zajištění finančních prostředků na protipovodňová opatření ze zdrojů úvěru od Evropské investiční banky, z výnosu z privatizací a ze státního rozpočtu, tak urychlení a prosazení jejich realizace.
Přílohy informují o realizaci I. etapy programu Prevence před povodněmi v roce 2006, dále o připravenosti zahájit některé aktivity neprodleně, uvádějí přehled dosud projednaných navržených opatření v jednotlivých povodích ČR. Rovněž je připojena metodika, podle které jsou protipovodňová opatření hodnocena z pohledu efektivnosti vynaložených státních prostředků.
Výsledný materiál byl řádně projednán v meziresortním připomínkovém řízení, je předkládán s rozporem s Ministerstvem životního prostředí.
Zdroj: mze
Autor: redakce APIC
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Tento projekt je podporován
Novinky
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
» více
Sledujte TV APIC
Počasí
21.11.
-4°C / 1°C
22.11.
-5°C / 1°C
23.11.
-3°C / 2°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A