Evropská komise vyzývá zemědělce, aby se zapojili do on-line průzkumu například o administrativě a pravidlech Společné zemědělské politiky
8.3.2024
Ve shodě s dřívějším příslibem Evropská komise zahájila on-line průzkum, jehož cílem je přímo shromáždit názory zemědělců v EU.
Průzkum probíhá ve všech úředních jazycích EU od 7. března do 8. dubna (pro přepnutí do češtiny zvolte jazyk v nabídce “Languages“ v pravé horní části obrazovky).
Obsahuje krátké otázky, jako například: Kolik času se každý rok věnujete administrativním povinnostem spojeným s žádostí o podporu a s podáváním zpráv? Používáte mobilní zařízení k poskytování fotografií s geografickými metadaty? Jak hodnotíte složitost různých postupů a pravidel pro zemědělské podniky? Využili jste externí pomoc při přípravě žádosti o podporu v rámci Společné zemědělské politiky (SZP) v roce 2023?
Odpovědi zemědělců poskytnou cennou zpětnou vazbu, která umožní pochopit jejich hlavní zdroje obav.
Průzkum pomůže určit zdroje administrativní zátěže a složitosti vyplývající z pravidel SZP a dalších pravidel pro potraviny a zemědělství, a to jak ve vztahu k jejich uplatňování na vnitrostátní úrovni, tak i k povinnostem zaznamenávání a podávání zpráv, které s nimi souvisejí. Předběžné výsledky budou předloženy již v polovině dubna. Současně budou pro doplnění uspořádány rozhovory se zemědělskými organizacemi.
Tento průzkum poskytne do léta jasnější představu o hlavních administrativních překážkách, s nimiž se zemědělci setkávají, a kterým čelí. Jeho výsledky budou zahrnuty do podrobnější analýzy, která bude zveřejněna na podzim 2024. Cílem je vyjasnit zdroje složitosti pro zemědělce – na úrovni EU, na vnitrostátní úrovni, v rámci SZP – a další požadavky či politiky.
Od začátku roku Komise přijala rychlá a konkrétní opatření ke zmírnění tlaku, který v současné době pociťují zemědělci v EU. Dne 12. února přijala Komise částečnou odchylku od pravidel pro půdu ponechanou ladem (DZES 8), kterou požadovali zemědělci a mnoho členských států. Před zasedáním Rady ministrů zemědělství 26. února zaslala Komise belgickému předsednictví řadu krátkodobých a střednědobých opatření jako základ pro jednání a společné kroky se zeměmi EU. Dnešní průzkum byl mezi oznámenými krátkodobými opatřeními spolu se zjednodušením některých kontrol a vyjasněním pojmu vyšší moci a mimořádných okolností. O těchto dvou bodech již proběhla jednání s členskými státy.
Do poloviny března předloží Komise další návrhy opatření v polovině období, která je třeba přijmout, jakož i opatření ke zlepšení postavení zemědělců.
Další informace
Evropská komise předkládá možnosti zjednodušení s cílem snížit zátěž zemědělců v EU
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Novinky
15. 10. 2024 - webinář na téma „Informační podpora pro zemědělce v rámci implementace směrnice Rady 91/676/EEC (nitrátová směrnice) v České republice“
2.10.2024
Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s MZe a VÚRV pořádá dne 15. 10. 2024 webinář na téma „Informační podpora pro zemědělce v rámci implementace směrnice Rady 91/676/EEC (nitrátová směrnice) v České republice“.
16. 10. - 17. 10. 2024 - Jizerský dřevorubec 2024
2.10.2024
Mezinárodní soutěž žáků lesnických škol v práci s motorovou pilou bude 16. a 17. října bojovat v městském parku ve Frýdlantu o nejlepší umístění v soutěži Jizerský dřevorubec.
26. 10. 2024 - Oblastní výstava králíků,holubů a drůbeže s expozicí Klubu chovatelů králíků – českého strakáče
2.10.2024
ZO ČSCH Česká Lípa pořádá dne 26. 10. 2024 od 8:00 do 15:00 v chovatelské hale ve Staré Lípě oblastní a okresní soutěžní výstavu králíků,holubů a drůbeže
Počasí
01.11.
6°C / 15°C
02.11.
4°C / 12°C
03.11.
-1°C / 10°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A