Chov ovcí v nových podmínkách střední a východní Evropy
26.4.2006
Během posledních několika let prošla oblast střední a východní Evropy ve výrobě ovcí a koz mnoha změnami v důsledku transformačních procesů. Stabilní počet ovcí se sleduje v Albánii. Výrazné snížení stavů je patrné v Bulharsku, Makedonii, Srbsku, Černé hoře, Litvě, Polsku, Rumunsku a na Slovensku. Snížení stavů se pozoruje v České republice, Estonsku, Maďarsku a Lotyšsku. Trvalé zvyšování je zřejmé v Bosně a Herzegovině, Řecku a Slovinsku. Výborné prodmínky pro chov ovcí vznikly v Bosně a Hercegovině, Řecku a Slovinsku. V ostatních zemích této oblasti není situace ustálená kromě České republiky, Estonska, Maďarska a Lotyšska.
Tendence snižování stavů koz se sleduje v České republice, zvýšení a následné snížení populace v Albánii, Buhlarsku, Maďarsku, Litvě a na Slovensku. Počáteční snížení a pozdější zvýšení je zřejmé v Řecku a Rumusnku. Relativně stabilní populace je v Polsku; stavy se trvale zvyšují v Estonsku, Litvě a ve Slovinsku. Nejvyšší populace koz je v Albánii, Bulharsku a Rumunsku. Významné množství se chová v Řecku, Maďarsku a Polsku.
Nejvyšší produkce ovčího mléka se sleduje v Rumusnku, v Albánii, Maďarsku, Bulharsku, Makedonii, Srbsku a Černé Hoře, i když je zřejmá obecně klesající tendence.
Produkce skopového masa je rozšířena ve většině zemích střední a východní Evropy a určuje ziskovost chovu ovcí.
Výroba mléka je hlavní zaměření chovu koz. V mnoha zemích střední Evropy se začala vyvíjet od roku 1990. Výjimkou je Česká republika a Lotyšsko. Kozí mléko je přitažlivým artiklem jak pro domácí trhy, tak pro trhy EU.
Kozí maso má významnější postavení jen v několika zemích oblasti. Největší množství kozího masa produkuje Albánie a Bulharsko, do menší míry Rumunsko. V ostatních zemích se produkuje jen malé množství.
Významné množství skopového masa se vyrábí jak pro export, tak pro domácí trhy. Všechny země v oblasti chovají ovce především pro maso. Hlavními producenty po roce 2000 se stalo Rumunsko a Bulharsko.
Vlna a kůže se podílejí malou měrou na celkové užitkovosti ovcí. Hlavní země produkující kůži jsou Maďarsko, Albánie, Bulharsko, Lotyšsko a Rumunsko.
V chovu ovcí jsou tři hlavní typy výrobních systémů
- mírně extenzivní
- intenzivní na pastvinách
- intenzivní na orné půdě.
Kozy se chovají v intenzivních výrobních systémech s celoročním ustájením a produkcí
Zdroj: uzpi
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem