Zemědělci dostanou vyšší dotace na pojištění
24.4.2006
Pěstitelé některých speciálních plodin, například ovoce, zeleniny, vinné révy a chmele, ušetří letos na pojistném dokonce polovinu.
Ministerstvo zemědělství tímto krokem dává zřetelně najevo, jak důležitý význam v zemědělském podnikání přikládá právě pojištění. Zavedení státních dotací se pozitivně projevilo již v minulých letech, růst zájmu např. o nákazová pojištění zvířat souvisí i se zvýšeným výskytem nemoci BSE v loňském roce a aktuálně i s prvními případy ptačí chřipky na našem území. Zemědělské pojištění oceňují i ti, jejichž úroda byla postižena krupobitími, povodněmi či mrazy.
Do budoucna se počítá s komplexním řešením problematiky zemědělského pojištění. Cílem je vytvoření nového systému eliminace rizik v zemědělském podnikání. Vznikl by Fond nepojistitelných rizik, do něhož by finančně přispíval stát a spravedlivě by z něj odškodňoval pouze ta rizika zemědělské výroby, která nelze krýt pojištěním. Pojistitelná rizika by pak nevyžadovala státní administraci a byla by plně v kompetenci komerčních pojišťoven. Případné odškodnění z Fondu nepojistitelných rizik přitom obdrží pouze ten podnikatel, který je komerčně pojištěn. Schválená výše státních dotací už nyní činí zemědělské pojištění pro zemědělce dostupnějším.
Zdroj: MZe
Zdroj: MZEČR
Autor: redakce APIC
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Tento projekt je podporován
Novinky
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
» více
Sledujte TV APIC
Počasí
26.11.
3°C / 7°C
27.11.
0°C / 5°C
28.11.
3°C / 6°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A